Орлин Крумов

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
Орлин Крумов
писател
Orlin-krumov.jpg

Бeлежки:
Синът на Орлин Крумов - Самуил Крумов - е главен продуцент на най-гледаното спортно шоу в CNN, предавано в около 200 държави по света.

Биография[редактиране]

Орлин Крумов е автор на фантастични и реалистични произведения.

Завършва Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и през периода 1984-1991 г. работи като журналист във в. „Стършел“. В началото на 1990-те години издава хумористичното списание „Параван“, а от 1991-ва вече живее в САЩ. Изявява се като колумнист във в. „България СЕГА“, който излиза в Чикаго.

В този световен град Орлин Крумов става издател на първия бг вестник на новата емиграция отвъд океана - Good Luck (1992-1996), с множество абонати в Щатите, Канада и Австралия. Вестникът получава грамота от губернатора на щата Илинойс за принос към българската култура в САЩ, а пък алманахът Marquis го посочва като водещ сред етническите медии в Америка.

Крумов е автор на книгите с хумористични разкази „Кой от двамата?“ (1987; заедно с Михаил Вешим) и „Лов на лъв“ (1990), на детската книжка „Цар Пшеничко“ (1989), на сборника с повести „Пробуждане от цветен сън“ (библиотека „Смяна“, 1990), както и на две книги за нашата емиграция в Чикаго: „Чападжиев“ (1996; 2010) и „Чикаго, малка българска столица зад океана“ (2006). Носител е на национални литературни награди - на в. „Орбита“ за фантастика (1989) и на Съюза на българските журналисти - за хумор и сатира (също 1989). Четири негови книги се намират в Библиотеката на Конгреса (Вашингтон). Фейлетони и разкази от Крумов са излизали в Полша, Румъния, Русия и Унгария.

Орлин Крумов е и сред авторите на първата „Енциклопедия на етническите спортове“ в САЩ, публикувана през 2000 г. от нюйоркско издателство. По-пълна колекция от негови разкази и новели може да се намери в сайтовете „Моята библиотека“ и LiterNet.

Произведения[редактиране]

Фантастика[редактиране]

Разкази[редактиране]

Публикации[редактиране]

На български език[редактиране]

Фантастика[редактиране]

Участие в съвместни издания[редактиране]
Публикации в периодика[редактиране]

На руски език[редактиране]

В съвместни издания[редактиране]