Редактиране на „Ортодокс“

Направо към: навигация, търсене

Внимание: Не сте влезли в системата. Ако направите редакция IP-адресът Ви ще бъде публично видим. Ако влезете или си създадете акаунт, редакциите Ви ще бъдат свързани с потребителското Ви име, заедно с други преимущества.

Редакцията може да бъде върната. Прегледайте долното сравнение и се уверете, че наистина искате да го направите. След това съхранете страницата, за да извършите връщането.
Текуща версия Вашият текст
Ред 16: Ред 16:
 
}}
 
}}
  
Роман от [[Григор Гачев]].
+
Първа част от романа на писателя [[Григор Гачев]].
  
== Съдържание ==
 
  
{{spoilers}}
+
== Съдържание: ==
Роден в средновековно българско село, малкият Петърчо е отведен от баща си в местния манастир „да го научат на ум и разум“. Една нощ той е посетен в килията си от призрачно наглед момиченце - най-вероятно самодива. Която обаче използва странни думи - „холография“, „компютър“, „трансмитери“... Петърчо заподозира, и с право, че това има нещо общо с най-дяволското нещо на всички времена - машините. От които някога Свети Йосиф Водителят е спасил малцината верни на Бога избраници и ги е довел в обетована земя, далеч от изкушенията на дявола. Но желанието на хлапака да си играе с някого е по-силно от страха.
 
  
Нещата се оказват различни от това, което той знае от проповедите на свещениците и ученето си в манастира. Преди много време човечеството е постигнало технологично развитие, което е позволило създаването първо на хора с високотехнологични аугментации, а после и на свръхразуми с необозрима за обикновените хора мощ. За да спасят човечеството от постоянните противоречия и войни, те са му дали възможност да се разсели на огромен брой други светове, разделено по възгледи. Светът, на който живее Петърчо, е именно такъв - поискан и населен тогава от група църковни фанатици, и наричан от хората по околните светове Ортодокс. А светът на малката Христина, известен като Академия, е създаден от добродушни учени, понякога леко мързеливи, но и любопитни. Баща й работи към научен проект, който изучава света на Петърчо, а тя е компютърен талант и любопитна не по-малко от новото си другарче...
+
Действието започва в някакво старо българско село. Малкият Петърчо е отведен от баща си в местния манастир "да го научат на ум и разум". Постепенно разбираме, че това е някакъв привидно изолиран свят създаден във високотехнологичното бъдеще за хора, които не могат да се адаптират към новите реалности. Такива като Петърчо млади търсещи умове им предстои да узнаят за световете извън феодалната реалност, звездите, аугментираните хора, безтелесните разуми. Един от най-амбициозните проекти в българската фантастика, написан с доброта и толерантност.
  
Игрите на двамата обаче започват да създават все повече проблеми в манастира. А част от статута на света Ортодокс е, че жителите му не бива да научават за съществуването на външни светове, и за това строго следи Безтелесен свръхразум. Разбрал за играта им, бащата на Христина се опитва да ги раздели. Първата му идея е да се обзаложи с Петърчо кой от двамата ще спечели партия на шах. За гросмайстор не би било никакъв проблем да победи деветгодишно хлапе с четири игри опит... ако хлапето не се окаже шахматен гений. Скоро единственият начин статутът на Ортодокс да не бъде нарушен се оказва Петърчо да бъде изтеглен на Академия - светът на Христина и родителите й - и да бъде осиновен от тях.
 
  
Свръхлюбопитният Петърчо се оказва посетен на Академия от кого ли не - включително от Отговорника на Възела от няколкостотин свята, в който се намират Ортодокс и Академия. Използвайки изхвърления от него трансмитер - устройство за мигновено пътуване между светове - двете хлапета се оказват обратно на Ортодокс. А там разбират, че всичко вероятно е сложна игра на Безтелесни, които са благосклонни към обикновените хора, но не се притесняват да ги използват като пешки в плановете си. И че трябва сами да се преборят да открият как да се върнат на Академия.
+
== Публикация ==
  
Задачата не се оказва никак лесно - нито в манастира, нито после в родния дом на Петърчо. Когато успяват да я решат, той решава да остане на родния си свят, но да продължи да се свързва с Христина когато пожелае. С благословията - и кой знае дали не с помощта - на свръхразума, известен като Отговорник на Ортодокс.
 
  
{{endspoilers}}
+
* [[2011 г.]] - [[Алманах ФантАstika/2010-11]]
== Публикации ==
 
 
 
* [[2011 г.]] - [[Алманах ФантАstika/2010-11]]“
 
** [[Ортодокс: Манастирът]] (първа част)
 
* [[2012 г.]] - „[[Алманах ФантАstika/2012]]“
 
** [[Ортодокс: Един нов свят]] (втора част)
 
* [[2015 г.]] - „[[Алманах ФантАstika/2013-14]]“
 
** [[Ортодокс: Между капките]]  (трета част)
 
* [[2018 г.]] - „[[Ортодокс (Издателство Сердика ИТ; Дружество на българските фантасти Тера Фантазия; Човешката библиотека, 2018)|Ортодокс]]“ - [[Издателство Сердика ИТ|издателство „Сердика ИТ“]], [[Дружество на българските фантасти Тера Фантазия|Дружество на българските фантасти „Тера Фантазия“]], [[Фондация Човешката библиотека|Фондация „Човешката библиотека“]]
 
 
 
 
 
== Критика за романа: ==
 
 
 
 
 
* [[2019 г.]] - „[[Ортодокс (рецензия)|Ортодокс]]“ - рецензия от Drake ([[Електронно списание ShadowDance|Shadowdance]])
 
 
 
== Външни връзки ==
 
 
 
[https://www.facebook.com/%D0%A0%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%8A%D1%82-1459687710832436 Фейсбук страница „Резерватът“ посветена на света на „Ортодокс“]
 

Моля, обърнете внимание на това, че всички приноси към БГ-Фантастика се публикуват при условията на Лиценз за свободна документация на GNU 1.3 или по-нов (за подробности вижте БГ-Фантастика:Авторски права). Ако не сте съгласни вашата писмена работа да бъде променяна и разпространявана без ограничения, не я публикувайте.

Също потвърждавате, че вие сте написали материала или сте използвали свободни ресурсиобществено достояние или друг свободен източник. Ако сте ползвали чужди материали, за които имате разрешение, непременно посочете източника.

Не публикувайте произведения с авторски права без разрешение!
Отказ | Помощ за редактиране (отваря се в нов прозорец)