Разлика между версии на „Николай Райнов“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
(форматиране, инфокутия, уикилинкове, начало на библиография)
м (Биография: - дребни корекции)
Ред 62: Ред 62:
 
През периода [[1922 г.|1922]]–[[1927 г.]] Николай Райнов работи като главен библиотекар в Народната библиотека в Пловдив. Именно от там го командироват за 2 години в Париж, за да се запознае с паметниците на културата във френската столица. Когато се завръща, Райнов приема преподавателското място, предложено му в Художествената академия в София, където е професор по история на изкуството от [[1927 г.|1927]] до [[1950 г.]]
 
През периода [[1922 г.|1922]]–[[1927 г.]] Николай Райнов работи като главен библиотекар в Народната библиотека в Пловдив. Именно от там го командироват за 2 години в Париж, за да се запознае с паметниците на културата във френската столица. Когато се завръща, Райнов приема преподавателското място, предложено му в Художествената академия в София, където е професор по история на изкуството от [[1927 г.|1927]] до [[1950 г.]]
  
След 9 септ. [[1944 г.]] пише пиесата ''“Кърваво лято”'', както и поредицата романи ''“През вековете”'', от които успява да издаде само първия – ''“Кръвожадни”'' ([[1947 г.]]).
+
След [[9 септември]] [[1944 г.]] пише пиесата ''“Кърваво лято”'', както и поредицата романи ''“През вековете”'', от които успява да издаде само първия – ''“Кръвожадни”'' ([[1947 г.]]).
  
За духовните си търсения, изложени в романа ''“Между пустинята и живота”'', е отлъчен от Българската православна църква. Енциклопедична натура със смела лична позиция, по време на социалистическия режим често е подлаган на нападки от марксистката критика, два пъти е провалян 25-годишният юбилей от издаването на първата му книга, но въпреки всичко става професор, академик ([[1945 г.]]), заслужил деятел на изкуството ([[1952 г.]]).  
+
Заради духовните си търсения, изложени в романа ''“Между пустинята и живота”'', е отлъчен от Българската православна църква. Енциклопедична натура със смела лична позиция, по време на социалистическия режим често е подлаган на нападки от марксистката критика, два пъти е провалян 25-годишният юбилей от издаването на първата му книга, но въпреки всичко става професор, академик ([[1945 г.]]), заслужил деятел на изкуството ([[1952 г.]]).  
  
Умира на [[2 май]] [[1954 г.]] Изключително работоспособен, оставя наследство от 60 оригинални художествени и научни книги и над 30 сборника с преразказани и обогатени приказки от цял свят.
+
Умира на [[2 май]] [[1954 г.]] Изключително работоспособен, той оставя наследство от 60 оригинални художествени и научни книги и над 30 сборника с преразказани и обогатени приказки от цял свят.
  
 
== Принос към фантастиката ==
 
== Принос към фантастиката ==

Версия от 22:44, 30 декември 2006

{{{лични}}} {{{координати}}} {{{био}}} {{{дейности}}}


Николай Райнов е писател, преводач, художник, изкуствовед, дългогодишен преподавател по история на изкуството в Художествената академия в София.

Биография

Още от раждането Николай Райнов е белязан със странна съдба. Появата му на бял свят става на 1 януари 1889 г. по стар стил, малко след полунощ, в изоставена мелница, където баща му Иван и майка му Елена се подслоняват, докато търсят родното място на бащата.

Бащата, Иван Райнов, е бил отгледан като роден син от преводача на руското посолство Черкаски, който бил бездетен и открил детето, загубено от баща си, Николай (дядото на Николай Райнов) при пътуване до Цариград. Момченцето Иван било намерено полуживо, след като няколко дни се крило в гробищата. Вторият му баща му дава добро възпитание и го образова, но Иван Райнов престъпва волята му и се записва в опълчението по време на Руско-Турската освободителна война от 1877-1878 г.

Майката на Николай Райнов, Елена, умира при раждането на 5-то си дете. 9-годишен, той се грижи за двете си сестри Иванка и Невяна, както и за по-малкия си брат Стоян. Едното дете в семейството, Райчо, умира. Още от малък Николай бил много сладкодумен и обичал да разказва приказки, които били толкова интересни, че сестрите му се чудели кое и колко от тях е измислено от брат им.

През 1908 г. Николай Райнов завършва Духовната академия в София с отличен успех, но отказва получената стипендия за Висшето духовно училище в Киев. Това предизвиква дългогодишен разрив в отношенията с баща му Иван, който не може да се примири, че синът му не желае подобна житейска реализация. Записва философия, но няма средства и прекъсва. Става писар в Архиерейското наместничество в Провадия.

През 1910 г. Николай Райнов става студент по декоративно изкуство в Държавнто индустриално училище.

През 1912 г. издава първата си книга – “Богомилски легенди” – с псевдоним Аноним. Чак 4-5 месеца по-късно Антон Страшимиров публикува в две последователни книжки на списание “Наш живот” (кн. 9-10) голяма рецензия за книгата, като нарича автора “творчески талант с облик, какъвто досега не сме имали”, а дебюта му – “събитие”.

През 1912-1913 г. по време на Балканската и Междусъюзническата война Николай Райнов се записва в Червения кръст и става фронтови санитар.

През 1914 г. се отправя на голямо пътешествие в Египет, Сирия, Палестина, Мала Азия.

По време на Първата световна война става военен кореспондент за “Военни известия” и “Отечество”. Работи едновременно върху “Видения из древна България”, “Книга за царете”, “Слънчеви приказки”, “Очите на Арабия”.

Запознава се с братовчедката на Асен Златаров, Диана Минчева, която става негова съпруга през 1918 г. През 1919 г. се ражда синът му Богомил Райнов, а през 1921 г. – второто дете в семейството – Боян Райнов. Поради бедността всички се местят в Пловдив при роднини на жена му Диана. В периода 19181919 г. Николай Райнов сътрудничи на Гео Милев и пише ред статии за неговото сп. “Везни”.

Същата 1918 г. издава няколко книги: “Видения из древна България”, “Книга за царете”, “Очите на Арабия”, “Слънчеви приказки”, “Между пустинята и живота”, поемата “Градът”. Прави второ издание на “Богомилски легенди”, разширено издание на “Книга на загадките”, превежда “Тъй рече Заратустра” на Фридрих Ницше.

Паралелно сътрудничи на сп. “Златорог”, публикува в “Родна реч” (Казанлък), редактор е на детското списание “Картина и приказка” (1928 г.), сътрудник и главен редактор на сп. “Орфей”, орган на Теософското общество. През периода 19221927 г. Николай Райнов работи като главен библиотекар в Народната библиотека в Пловдив. Именно от там го командироват за 2 години в Париж, за да се запознае с паметниците на културата във френската столица. Когато се завръща, Райнов приема преподавателското място, предложено му в Художествената академия в София, където е професор по история на изкуството от 1927 до 1950 г.

След 9 септември 1944 г. пише пиесата “Кърваво лято”, както и поредицата романи “През вековете”, от които успява да издаде само първия – “Кръвожадни” (1947 г.).

Заради духовните си търсения, изложени в романа “Между пустинята и живота”, е отлъчен от Българската православна църква. Енциклопедична натура със смела лична позиция, по време на социалистическия режим често е подлаган на нападки от марксистката критика, два пъти е провалян 25-годишният юбилей от издаването на първата му книга, но въпреки всичко става професор, академик (1945 г.), заслужил деятел на изкуството (1952 г.).

Умира на 2 май 1954 г. Изключително работоспособен, той оставя наследство от 60 оригинални художествени и научни книги и над 30 сборника с преразказани и обогатени приказки от цял свят.

Принос към фантастиката

Николай Райнов преразказва огромно количество приказки, както български, така и от цял свят. Енциклопедичните му познания и философската му ориентация придават на преразказите модерна интерпретация, която ги поставя донякъде извън жанра на традиционната приказка, и ги сражда с жанра фентъзи.

Много от символистичните му творби също са смес от символизъм с реални елементи, и по право следва да бъдат причислени към жанра магически реализъм.

Стил и особености

Творчеството му е уникално за българската литература със съчетаване на дълбоки познания по родна история и фантастично-приказни мотиви от цял свят, както и с модерната им за началото на ХХ век философска интерпретация.

Символистичните му творби са уникални за българската литература (а и не само за нея) с философската си дълбочина, богатството на смисли и духовното търсене.

Библиография

Нефантастика

Цикли

  • "През вековете" - цикъл исторически романи
    • 1947 г.“Кръвожадни“

Пиеси

  • ???? г.“Кърваво лято“

Издания

Самостоятелни издания

(Списъкът е непълен.)
  • 1912 г.“Богомилски легенди”
  • 1918 г.“Видения из древна България”
  • 1918 г.“Книга за царете”
  • 1918 г.“Очите на Арабия”
  • 1918 г.“Слънчеви приказки”
  • 1918 г.“Между пустинята и живота”
  • 1918 г.“Градът” (поема)
  • 1918 г.“Богомилски легенди” (2 издание)
  • 1918 г.“Книга на загадките” (2, разширено издание)
  • 1920 г.“Светилник на живота” (сборник)
  • 1922 г.“Имало едно време” (пиеса)
  • 1924 г.“Златното птиче”
  • 1924 г.“Най-хубавите народни приказки”
  • 1925 г.“Днес и утре”
  • 1925 г.“Сиромах Лазар”
  • 1925 г.“Юнак над юнаци”
  • 1928 г.“Кораб на безсмъртието” (сборник поеми)
  • 1928 г.“Вечни поеми”
  • 1929 г.“Великият цар”
  • 1929 г.“Една вечер у Перикла”
  • 1929 г.“Малък художествен речник” (кратка енциклопедия на известни творци)
  • 1931-1934 г.“Приказки от цял свят” (32-томно издание)
  • 1939 г.“Княз и чума”
  • 1939 г.“Отдавна, много отдавна”
  • 1939 г.“Разкази и легенди”
  • 1939 г.“Самодивско царство”
  • 1939 г.“Сърдечен огън. Дамаскини и притчи”
  • 1939 г.“Счупени стъкла. Разкази из съвременния живот”
  • 1941 г.“Вечното в нашата литература” (9-томна поредица)
  • 1941 г.“История на пластическите изкуства” (20-тома, уникално и изключително ценно издание с прекрасни приложения, оказало огромно влияние в развитието на българската култура).
  • 1947 г.“Кръвожадни"

Преводи

  • 1918 г.“Тъй рече Заратустра” - Фридрих Ницше