Разлика между версии на „Владимир Свинтила“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
м (продължавам с този)
м (ми, това е)
Ред 35: Ред 35:
 
| бележки        =  
 
| бележки        =  
 
}}
 
}}
'''Владимир Свинтила''' е есеист, публицист, художествен критик и историк на изкуството, народопсихолог.
+
'''Владимир Свинтила''' (псевдоним на Владимир Георгиев Николов) е есеист, публицист, художествен критик и историк на изкуството, народопсихолог.
  
 
== Биография ==
 
== Биография ==
  
Роден е през [[1926 г.]]
+
Роден е през [[1926 г.]] в София.
  
 
През [[1949 г.]] е обвинен в „шпионаж в полза на Англия“ и след продължително следствие и 20-дневна инквизиция, е пратен в лагера на смъртта „Богданов дол“, където прекарва една година. Излизайки от лагера, започва да твори антисталинска литература. Впечатленията си от лагера описва в документалната книга ''„Кладенецът на мълчанието“''
 
През [[1949 г.]] е обвинен в „шпионаж в полза на Англия“ и след продължително следствие и 20-дневна инквизиция, е пратен в лагера на смъртта „Богданов дол“, където прекарва една година. Излизайки от лагера, започва да твори антисталинска литература. Впечатленията си от лагера описва в документалната книга ''„Кладенецът на мълчанието“''
 +
 +
През [[1952 г.]] завършва право в СУ. През периода 1957-1971 г. последователно е редактор във в.„Народна култура“, издателство „Български художник“, в.„София нюз“. Пет години е драматург в „Театъра на въоръжените сили“, а през 1974-1977 г. е зам. главен редактор на в.„Софийска правда“.
  
 
== Творчество ==
 
== Творчество ==
  
Автор е на около 4000 публикации в периодичния печат и на дузина изкуствоведчески и белетристични книги. Сред последните са монографии за Васил Стоилов, Васил Захариев, Владимир Свинтила. През втората половина на ХХ в. с голяма популярност се ползват неговите преводи на Шекспировите сонети. Превежда поеми и песни на Байрон, както и ''„Четири квартета“'' на Т.Елиът.
+
Автор е на около 4000 публикации в периодичния печат и на дузина изкуствоведчески и белетристични книги. Сред последните са монографии за Владимир Димитров - Майстора, Васил Стоилов, Васил Захариев, Борис Ангелушев, Андрей Николов, Васил Бараков, Асен Грозев и др. През втората половина на ХХ в. с голяма популярност се ползват неговите преводи на Шекспировите сонети. Превежда поеми и песни на Байрон, драми на Шекспир, Б.Шоу, Дж.Пристли, както и ''„Четири квартета“'' на Т.Елиът. Сътрудничи с публицистични есета, статии и рецензии на редица чуждестранни издания в СССР, Индия, Финландия, Бразилия, Перу. Автор ан няколко сценария за документални филми, посветени на изкуството.
  
 
== Произведения ==
 
== Произведения ==
Ред 58: Ред 60:
  
 
* [[196? г.]] - ''„[[Крадци на сенки]]“''
 
* [[196? г.]] - ''„[[Крадци на сенки]]“''
 +
 
=== Нефантастика ===
 
=== Нефантастика ===
  
* ''„Слово за зографа Захарий“'' (исторически роман)
+
* [[???? г.]] - ''„Слово за зографа Захарий“'' (исторически роман)
* ''„Милионерите на София“''
+
* [[???? г.]] - ''„Милионерите на София“''
* ''„Писма на една актриса“''
+
* [[1960 г.]] - ''„Прометей в Кипър“'' (пиеса)
* ''„Икони от Самоковската школа“'' (монография)
+
* [[1979 г.]] - ''„История на Самоковската иконописна школа“'' (монография)
 +
* [[1992 г.]] - ''„Лицето на Горгоната“''
 +
* [[1996 г.]] - ''„Писма от атинските музеи“''
 +
* [[1996 г.]] - ''„Захарий Стоянов. Опит за социобиография“'' (монография)
 +
* [[2002 г.]] - ''„От Маркс до Христа“'' (монография)
 +
* [[???? г.]] - ''„Етюди по народопсихология на българина“'' (сборник с есета)
  
 
== Издания ==
 
== Издания ==

Версия от 23:10, 2 март 2007

{{{лични}}} {{{координати}}} {{{био}}} {{{дейности}}}

Владимир Свинтила (псевдоним на Владимир Георгиев Николов) е есеист, публицист, художествен критик и историк на изкуството, народопсихолог.

Биография

Роден е през 1926 г. в София.

През 1949 г. е обвинен в „шпионаж в полза на Англия“ и след продължително следствие и 20-дневна инквизиция, е пратен в лагера на смъртта „Богданов дол“, където прекарва една година. Излизайки от лагера, започва да твори антисталинска литература. Впечатленията си от лагера описва в документалната книга „Кладенецът на мълчанието“

През 1952 г. завършва право в СУ. През периода 1957-1971 г. последователно е редактор във в.„Народна култура“, издателство „Български художник“, в.„София нюз“. Пет години е драматург в „Театъра на въоръжените сили“, а през 1974-1977 г. е зам. главен редактор на в.„Софийска правда“.

Творчество

Автор е на около 4000 публикации в периодичния печат и на дузина изкуствоведчески и белетристични книги. Сред последните са монографии за Владимир Димитров - Майстора, Васил Стоилов, Васил Захариев, Борис Ангелушев, Андрей Николов, Васил Бараков, Асен Грозев и др. През втората половина на ХХ в. с голяма популярност се ползват неговите преводи на Шекспировите сонети. Превежда поеми и песни на Байрон, драми на Шекспир, Б.Шоу, Дж.Пристли, както и „Четири квартета“ на Т.Елиът. Сътрудничи с публицистични есета, статии и рецензии на редица чуждестранни издания в СССР, Индия, Финландия, Бразилия, Перу. Автор ан няколко сценария за документални филми, посветени на изкуството.

Произведения

Фантастика

Романи

Разкази

Нефантастика

  • ???? г. - „Слово за зографа Захарий“ (исторически роман)
  • ???? г. - „Милионерите на София“
  • 1960 г. - „Прометей в Кипър“ (пиеса)
  • 1979 г. - „История на Самоковската иконописна школа“ (монография)
  • 1992 г. - „Лицето на Горгоната“
  • 1996 г. - „Писма от атинските музеи“
  • 1996 г. - „Захарий Стоянов. Опит за социобиография“ (монография)
  • 2002 г. - „От Маркс до Христа“ (монография)
  • ???? г. - „Етюди по народопсихология на българина“ (сборник с есета)

Издания

На български език

Фантастика

Самостоятелни издания
Публикации в периодика

Нефантастика

  • ???? г. - „Милионерите на София“ (сборник новели) - неизвестно издателство
  • ???? г. - „Писма на една актриса“ (сборник новели) - неизвестно издателство