Разлика между версии на „Потребител беседа:Григор Гачев“
м (→Оформление на статии: е да де:)) |
(Раздели) |
||
Ред 127: | Ред 127: | ||
:: Аз ви предлагам в статии въобще да не слагаме "спойлери" - идеята на статиите и без това е да информират (а не, да речем, да държат в напрежение), така че няма как да развалим удоволствието на читателя, като ги преразкажем. :) --[[Потребител:K.|k.]] 14:01, 3 март 2007 (EET) | :: Аз ви предлагам в статии въобще да не слагаме "спойлери" - идеята на статиите и без това е да информират (а не, да речем, да държат в напрежение), така че няма как да развалим удоволствието на читателя, като ги преразкажем. :) --[[Потребител:K.|k.]] 14:01, 3 март 2007 (EET) | ||
::: И аз това викам=). --[[Потребител:Intery|Intery]] 09:27, 4 март 2007 (EET) | ::: И аз това викам=). --[[Потребител:Intery|Intery]] 09:27, 4 март 2007 (EET) | ||
+ | |||
+ | == Раздели == | ||
+ | |||
+ | Таковата, държиш ли да има пълен набор раздели за издания във всички статии за писатели? Аз пропусках "на български език" (малко оптимистично ми се видя да се предвиждат публикации на други езици за някои, пък то е ясно, че по подразбиране са на български), но, гледам, ти си ги добавил (наред с куп работа - поклон)... --[[Потребител:Intery|Intery]] 06:02, 8 март 2007 (EET) |
Версия от 06:02, 8 март 2007
Съдържание
- 1 Архив на стари секции от беседата ми, по месец на първи запис в секцията:
- 2 Изтриване на пренасочвания
- 3 Упоменавам те
- 4 Via Dolorosa?!
- 5 "Български писател"
- 6 Предизвикателства
- 7 Статия на Арменелос
- 8 Чужда фантастика
- 9 Поредица SF трилър
- 10 ВИЖ
- 11 Утрепах те. (нови редове)
- 12 Копиране от "Болгария фантастическая"?
- 13 Две беседи
- 14 Тера
- 15 Оформление на статии
- 16 Раздели
Архив на стари секции от беседата ми, по месец на първи запис в секцията:
- 2006 -
- 2007 -
Изтриване на пренасочвания
Здрасти, не е ли по-добре да се оставят част от пренасочванията, останали сред преместване? За тези с някакви грешни заглавия си трябва, но примерно за "Избрана световна фантастика" защо на де си стои пренасочката към "Поредица Избрана световна фантастика"? --Intery 19:17, 2 февруари 2007 (EET)
- Към момента принципно няма никакъв проблем. Зачистих ги по навик (като се стигне до няколко хиляди статии, хаосът от пренасочки почва да става трудно овладяем...) -- Григор Гачев 19:47, 2 февруари 2007 (EET)
Упоменавам те
Упоменавам те в БГУики. При това ти приписвам определена позиция, поради което е коректно да си уведомен. --ИнжИнера 03:27, 3 февруари 2007 (EET)
- Прочетох два пъти беседата, но не разбрах къде съм упоменат. Ако имаш предвид "Един уважаван от мене човек, след сблъсъка с реалността тука си прекрати теориите на тема „Привличане на нови редактори“ и си направи собствено тематично Уики.", проблемът ми е съвсем друг. БГ-Фантастика ме натовари с работа много повече, отколкото предполагах (очаквах, че ще има средно по 1 нова статия дневно, а те са средно по 8-9, и темпото се засилва), и физически не смогвам за Уикипедия. Иначе не съм се отказал от нищо - нито възгледи, нито желание да помагам и там, просто не смогвам!... Иначе, благодаря за коректността. -- Григор Гачев 17:30, 3 февруари 2007 (EET)
- Все пак си разбрал за какво става въпрос.
- Две лирични отклонения: ставащото в Уикипедия е аналог на случая „гъза на Азис до паметника на Левски“. Язък, че не се заяде да си търси правото да върши позволеното от закона. Нейсе, тъкмо нямам в актива си защита на педал, циганин и чалгаджия, защото и трите ги ... не харесвам. Другото: като ти отворих Уикито и видях ракетата, се сетих за аналогична като психологически момент ситуация, описана от пан Станислав. Които сме чели, можем да се сещаме, което е голямата разлика. --ИнжИнера 00:59, 5 февруари 2007 (EET)
- Сещането е лесно. Има обаче една далеч по-трудна процедура: да не даваш възможност да те бият под кръста. Казано по-директно: да не ругаеш така юнашки - куче, което лае, не хапе, тоест не върши работа. Да те наругае в отговор може всеки, но така забравяме целта на идеята - да имаме свястна Уикипедия. Тя е, към която трябва да ориентираме избора си на средства (според мен, де). -- Григор Гачев 01:34, 5 февруари 2007 (EET)
- Тъкмо с такава цел: „да не даваш възможност да те бият под кръста“ влизам в момента. След като избра да вземеш отношение, то нека да има и ефект. Повлизвай в Уикипедия и си прави по 10-тина приносчета на ден, за да не отпаднеш като участник с право на глас. --ИнжИнера 11:09, 5 февруари 2007 (EET)
- По начина, по който влизаш, си нанасяш повече вреди - връзваш ръцете на тези, които те защищават. И изобщо, наистина сериозно си премисли речника - защитавам те от гола принципност срещу произволите, иначе ако има гласуване за блокирането ти за седмица или дори месец, нищо чудно да го подкрепя. Прекаляваш здравата... А за 10 приноса на ден - че аз нямам време за по 1 по-приличен седмично! Ако имах, нямаше да чакам подкана да го правя... -- Григор Гачев 12:44, 5 февруари 2007 (EET)
Via Dolorosa?!
Съгласна съм, че е разказ, но има и такъв сборник. По него бях започнала да работя??? -- Littlebitcr4zy 15:05, 7 февруари 2007 (EET)
- Сборникът е изместен на Via Dolorosa (Издателство Народна младеж, 1987) - мястото му като име е там (виж правилата за именуване на статии). Via Dolorosa трябва да бъде запазено като име за разказа... -- Григор Гачев 18:21, 7 февруари 2007 (EET)
"Български писател"
И все пак явно има такова издателство. Извинявам се за неудобството. Сега го видях в книга на Любен Дилов. И за поредицата със същото име съм сигурна, че я има, но все пак за още по-сигурно ще проверя. -- Littlebitcr4zy 21:22, 8 февруари 2007 (EET)
- И само да допълня, че предния път, където писах ставаше въпрос за поредицата (а издателството беше друго), тъй че... не е сгрешено от преди (ама аз се сещам къде беше де, на Вежинов Гущера) -- Littlebitcr4zy 21:24, 8 февруари 2007 (EET)
- Мда, моя е грешката. Проверих и се оказа, че няма никаква поредица Български писател - издателство си e било всичкото. Незнам защо така съм се заблудила. После ще мина да го редактирам. А на теб, ще ти създам малко работа по категориите, сори Шаблон:;/ -- Littlebitcr4zy 21:45, 8 февруари 2007 (EET)
Сори за намесата ми: Има издателство "БГ писател" от соц-времената, а поредица със същото име по-скоро няма (не съм чувал, а съм чул доста ). Ще видя какво мога да напиша за издателството и ще го пусна като страница (ако вече няма такава)--В.Тодоров 22:22, 8 февруари 2007 (EET)
- Пак аз. Май е закрито преди да открият Интернета. (сериозно: има си го и днес, но сайт не намирам). Много неща има, издадени от БП, но сайт си нямат (на пръв прочит). Издавали са... БГ писатели . Освен издателство има сборник "Словото" с подзаглавие "БП", има и вестник "БП", издаван през 1913-та. Но в това няма нищо фантастично. Е, да ви оставя, да си работите! --В.Тодоров 22:34, 8 февруари 2007 (EET)
- Здрасти! Викам, "ха! Вал Тодоров ли пише и се възмущава тука" Сега сериозно - моя е грешката, че съм подвела и останалите. Някой го беше създал (че не бях ли и аз?) и после казах, че е поредица, а не издателство. Сега се огледах и срещнах мноооого, ама много от това издателство (но не и такава поредица). Да, старо издателство, но страшно много издадени книги. Между впрочем, не само на български писатели -- Littlebitcr4zy 23:15, 8 февруари 2007 (EET)
Предизвикателства
- В раздела "Нужни статии" има страшно много неща, за които всъщност вече има статии. Няма ли лек начин да се оправят някои препратки и да се затрият вече готовите? Та да останат само тези, за които наистина няма нищо.
- В раздела "Нужни статии" няма неща, за които вече има статии - той се поддържа автоматично, по софтуерен път, и не е възможно в него да попадне вече налична статия. -- Григор Гачев 18:34, 9 февруари 2007 (EET)
- Не се изразих правилно: по-точно някои връзки не са като хората. Напр. за "Аргус" има 4 или 5 препратки, като "Издателство Аргус", "ИК Аргус", само "Аргус" и пр. Има и др. подобни неща. Като хвана нещо от "нужни статии" често се оказва, че статия за това нещо вече има.--В.Тодоров 21:09, 9 февруари 2007 (EET)
- Няма ли някой да направи списък на ВСИЧКИ БГ писатели-фантасти? Независимо имат или нямат статии; и да са подредени по азбучен ред, а не в отделни категории. Справка: руската Википедия - "писатели-фантасти".
- Списък от вероятно над хиляда имена няма да е особено удобен за работа. Затова е на подсписъци. -- Григор Гачев 18:34, 9 февруари 2007 (EET)
- Ще бъде удобен (и много по-нагледен) и ще го започна, макар че не виждам половината от тези "хиляда имена" --В.Тодоров 21:09, 9 февруари 2007 (EET)
--В.Тодоров 23:46, 8 февруари 2007 (EET)
Статия на Арменелос
Пипнах я (примерния вариант), доколкото имах време и вдъхновение. Разгледай и ако си доволен, препрати я на някой от Деканите за одобрение (всъщност май ще е по-лесно аз да го направя... лошо, че точно сега издъхват в подготовка за новата учебна година, но все ще се намери някой). Каквото и да решим, не е коректно да я променяме изосновно без разрешение. Иначе колко му е да предизвикаме поредното разцепление в китната ни феновина... :( --k. 12:07, 10 февруари 2007 (EET)
- Ако имаш предвид нашата статия за тях, това тук е нашият сайт. Нуждаем се от одобрението и разрешенията им толкова, колкото ти от моите, за да отидеш до тоалетната в собствения си дом. Тук одобряваме какво ще се пише единствено ние, и това е окончателно положение.
- Другият проблем е, че в твоя вариант статията оставя впечатление за официален, признат университет с реални, признати дипломи - доколкото знам, това не отговаря на истината, тоест е реклама от по-неприемливия вид. Ако нямаш нищо против да изгладим и това, предложи вариант, и слагаме статията официално. -- Григор Гачев 14:25, 10 февруари 2007 (EET)
Чужда фантастика
Сериозно: Не смятам да ходя нататък, просто вкалвам поредицата SF трилър; в повечето книжки има по един БГ автор, в 3-4 няма, но има други неща (Енциклопедия, конкурси и пр.) След като я свърша - ще видим.
Сега полу-шеговито: 1) За списъка на БГ фантастите ми писа, че са "хиляда имена"; едвам изсмуках от пръстите си 180! Сигурно има и други... 2) Сега ми пишеш да станем поне "100-200 автори". Та сега сме 4-5 автори, плюс 3-4 оформители (дано не греша много!) Явно или си супероптимист, или не съм разбрал шегата ти --В.Тодоров 03:28, 11 февруари 2007 (EET)
- За списъка на БГ фантастите: забелязвам, че към две трети от посочените в "Болгария фантастическая" ги няма в списъка ти - тоест, само оттук би трябвало да са поне към 600. Армидриймърът казва, че неговата библиография е поне 2 пъти по-богата от БФ - и оттук би трябвало дойдат още към 200-300, ако е вярно. А с гаранция има и още, за които тези два източника не знаят - ето ти ги хилядата...
- ОК, ОК. Знам, че са доста повече - списъкът включва това, което има в момента в БГ-Ф. Знам за "Болгария...", не съм преписвал и моя (личен) списък, нито пък библиографиите от соца. А за чуждата - изобщо не съм започнал да я въвеждам - знам от личен опит, че това не е работа на сам човек , нито пък мястото й е тук. --В.Тодоров 23:52, 11 февруари 2007 (EET)
- За 100-200-те автори: преценката е базирана не на очакване какво ще стане, а на пресмятане колко "работна ръка" ни е нужна, за да се справим адекватно със задачата да опишем всичката фантастика, издавана на български, в приемливи срокове. Тъй като и аз не очаквам скоро да почнем да пишем толкова народ, настоятелно съветвам да се въздържим засега от разпростиране извън българската фантастика. Нека попривършим нея, пък тогава ще мислим и за световната, и за качване на цели произведения, и за каквото щем друго... -- Григор Гачев 22:59, 11 февруари 2007 (EET)
Поредица SF трилър
Добре, ще започна статиите от номер 33 към номер 1, че вече ми се затри една редакция заради конфликт с твоя (да не почнеш и ти така, не че нещо). --Intery 01:07, 12 февруари 2007 (EET)
- Огромни извинения! Аз пък ги почнах от 1 нагоре (и току-що се сблъскахме на "Няма нищо по-опасно от една амазонка" ) -- Григор Гачев 01:08, 12 февруари 2007 (EET)
- И от мен извинение (преди това сблъсъка беше на "Критична точка"). --Intery 01:11, 12 февруари 2007 (EET)
ВИЖ
Утрепах те. (нови редове)
Амъ, защо оставяш празен ред между шаблона и първото изречение в статията ? --Intery 19:22, 18 февруари 2007 (EET)
- В някои статии наистина това прави първият ред да започва малко по-долу. В други обаче - не. Още не съм хванал кога точно се бъгва, но ще го издиря, ако имам време. -- Григор Гачев 22:49, 18 февруари 2007 (EET)
- М, не го ли прави навсякъде? Не е бъг, просто си е така=).
- Иначе кодът става по-четивен, да, ама не чак толкова. --Intery 00:26, 19 февруари 2007 (EET)
- Не е навсякъде. И определено е бъг - погледни HTML-а, който генерира: вместо тагове за параграф генерира таг за пренос на ред. -- Григор Гачев 00:27, 19 февруари 2007 (EET)
- *премигв*
- Ъм, ок, щом казваш. --Intery 00:34, 19 февруари 2007 (EET)
- Не е навсякъде. И определено е бъг - погледни HTML-а, който генерира: вместо тагове за параграф генерира таг за пренос на ред. -- Григор Гачев 00:27, 19 февруари 2007 (EET)
Копиране от "Болгария фантастическая"?
Тъй като възможностите ми за добавяне се поизчерпаха (с временния мораториум върху "чуждите" поредици), искам да попитам следното: допустимо ли е да превеждам статиите от "Болгария фантастическая" и да ги оформям като за уики? Някакви насоки? --Mandor 20:09, 20 февруари 2007 (EET)
- Здравей! Аз го правя от доста време и допълвам с моя информация.--В.Тодоров 20:55, 20 февруари 2007 (EET)
- Може, но е редно на статии, които ползват инфо оттам, това да се указва в раздел източници. Даже си има шаблон за целта - {{От БФ}}. -- Григор Гачев 22:11, 20 февруари 2007 (EET)
Две беседи
Обърни ми малко внимание тук и тук, моля. --Intery 22:45, 21 февруари 2007 (EET)
- Обърнато -- Григор Гачев 22:54, 21 февруари 2007 (EET)
Тера
Извинявай, но всичките ми страници за броевете на списание Тера фантастика съм ги написал с главно Ф (може би заради copy-paste). Не знам какво да правя.--В.Тодоров 00:30, 22 февруари 2007 (EET)
- Ще ги преименовам (ама може да не е днес - вече нямам сили...) -- Григор Гачев 00:31, 22 февруари 2007 (EET)
- ОК и благодаря--В.Тодоров 00:33, 22 февруари 2007 (EET)
- Мога аз да се заема? --Intery 01:00, 22 февруари 2007 (EET)
- Огромна благодарност! Без теб тук просто щеше да е невъзможно място! -- Григор Гачев 15:50, 22 февруари 2007 (EET)
Оформление на статии
Здрасти, сега видях туй, та да те питам - {{Spoilers}} не се ли слага само при произведения със сюжет...? --Intery 11:33, 3 март 2007 (EET)
- Логиката е да се слага където описание на съдържанието би подсказало детайлите. Съответно, за статии е спорно дали да се слага - и аз не знам кое е по-правилното. -- Григор Гачев 12:54, 3 март 2007 (EET)
- Аз ви предлагам в статии въобще да не слагаме "спойлери" - идеята на статиите и без това е да информират (а не, да речем, да държат в напрежение), така че няма как да развалим удоволствието на читателя, като ги преразкажем. :) --k. 14:01, 3 март 2007 (EET)
- И аз това викам=). --Intery 09:27, 4 март 2007 (EET)
- Аз ви предлагам в статии въобще да не слагаме "спойлери" - идеята на статиите и без това е да информират (а не, да речем, да държат в напрежение), така че няма как да развалим удоволствието на читателя, като ги преразкажем. :) --k. 14:01, 3 март 2007 (EET)
Раздели
Таковата, държиш ли да има пълен набор раздели за издания във всички статии за писатели? Аз пропусках "на български език" (малко оптимистично ми се видя да се предвиждат публикации на други езици за някои, пък то е ясно, че по подразбиране са на български), но, гледам, ти си ги добавил (наред с куп работа - поклон)... --Intery 06:02, 8 март 2007 (EET)