Разлика между версии на „Списание ФЕП/Уводна статия“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
м (форматиране (тази статия май е в нарушение на авторски права, но ще се опитам да уговоря това с авторите й))
м (+кат. Изкуствознание - 1988 г.)
Ред 14: Ред 14:
  
  
[[Категория: Статии]]
+
[[Категория: Статии - буква У]]
 +
[[Категория: Изкуствознание - 1988 г.]]

Версия от 22:13, 24 февруари 2007

Програмната статия на списание ФЕП, публикувана в 1-2 бр. от 1988 г.:

Съдържание (пълно)

„Новото списание „ФАНТАСТИКА, ЕВРИСТИКА, ПРОГНОСТИКА“ е рожба на дълбоките обновителни процеси, обхванали днес цялото ни общество. С неговото създаване Димитровският комсомол отговаря на партийния призив за ново виждане и ново разбиране на по-нататъшното изграждане на социализма у нас.

Юлският пленум (1987 г.) и Националната партийна конференция (1988 г.) поставиха човека с неговите интереси и поведение, с неговия морал и възпитание, в центъра на революционното преобразование. Този човек, който е не само цел на преустройството, но и фактор за успешното му извършване, е в същност всеки един от нас.

Надяваме се списание „ФЕП“ да ни помогне да се запознаем със световните постижения на научно-техническата революция. То е призвано да насочва нашето внимание към глобалните проблеми на човечеството, да ни въвежда в тайните на творчеството и да ни провокира да мислим с критериите на утрешния ден.

Неговите страници ще ни срещнат с учени от различни поколения, с фантасти, философи и откриватели. Наред с известни и нашумели имена, тук ще правят своите първи стъпки в научнофантастичната литература, публицистика и изкуство млади български творци. Освен новини за живота на феновете в други страни, ще поместваме редовно информация за дейността на българските клубове по фантастика, евристика и прогностика.

Първата книжка на списанието „ФЕП“ е вече в ръцете ни. Да се надяваме, че от неговия неголям космодрум ще излетят идеи, които ще подпомогнат решаването на голямата национална задача - България да влезе в ХХІ век като високоразвита и културна социалистическа държава.“