Разлика между версии на „БГ-Фантастика:Разговори“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
(Банери и други подобни)
(Предложения по промени в оформлението)
Ред 57: Ред 57:
  
 
:::: И аз отначало го мислех без годината, ама се оказа, че не става - много често едно издателство, особено от по-старите и продуктивни, пуска две и повече едноименни книги. А още по-често едно издателство прави няколко различни издания на една и съща книга (много често с различно оформление, художници, коректори и т.н., а нерядко дори с разлики в съдържанието, ако е сборник). Виж примерно [[Светослав Минков/Издания|библиографията на Светослав Минков]]. -- [[Потребител:Григор Гачев|Григор Гачев]] 22:57, 15 януари 2007 (EET)
 
:::: И аз отначало го мислех без годината, ама се оказа, че не става - много често едно издателство, особено от по-старите и продуктивни, пуска две и повече едноименни книги. А още по-често едно издателство прави няколко различни издания на една и съща книга (много често с различно оформление, художници, коректори и т.н., а нерядко дори с разлики в съдържанието, ако е сборник). Виж примерно [[Светослав Минков/Издания|библиографията на Светослав Минков]]. -- [[Потребител:Григор Гачев|Григор Гачев]] 22:57, 15 януари 2007 (EET)
 +
 +
::::: Само да спомена, че самият софтуер е правен с идеята повтарящите се заглавия да се правят във вида „Заглавие (уточнение)“. Това има някои дребни технически преимущества. Например, ако се напише кода <nowiki>[[Щури хоризонти (Издателство Аргус, 2003)|]]</nowiki>, след записване той автоматично се трансформира в <nowiki>[[Щури хоризонти (Издателство Аргус, 2003)|Щури хоризонти]]</nowiki>. --[[Потребител:Nk|Спас Колев]] 18:53, 16 януари 2007 (EET)
  
 
== Внимавайте с броя на страниците ==
 
== Внимавайте с броя на страниците ==

Версия от 18:53, 16 януари 2007

Тук е мястото за разговори между потребителите на БГ-Фантастика.

Уикипедия и други

Реших да сефтосам страницата :).

Направих един Шаблон:От Уикипедия (пример в Агоп Мелконян), за да не се нарушава изискването за цитиране на авторите при прехвърляне на съдържание.

Между другото версията на MediaWiki изглежда доста стара (преди 1.3 ?) и някои функции не работят. Не е голям проблем (докато не се появят любители на сложни шаблони и други трикове), но вероятно някои неща от Уикипедия няма да могат да се прехвърлят директно. --Спас Колев 16:43, 19 декември 2006 (EET)

Версията е 1.7, и продължава да се ъпгрейдва автоматично. Просто инсталираното на сайта на Уикипедия не е точно това, което официално се предлага като "МедияУики". Докато слагах екстенжъна ParserFunctions, се ошашках - каквото предлагат за него на сайта на МедияУики работи много различно от инсталираното в Уикипедия. Виж примерно как съм правил "Писател инфокутия" в Уикипедия, и как е "Инфокутия писател" тук - падна яко преправяне, докато заработи.
Немалко други неща също ги има в Уикипедия, но ги няма в официалната версия на МедияУики. Нямам представа защо. -- Григор Гачев 17:36, 19 декември 2006 (EET)
Да, бе, намерих си грешката. Знам си следобед да не върша опасна работа, само уикита :) --Спас Колев 17:46, 19 декември 2006 (EET)
Проектите на Уикимедия ползват почти винаги актуалната версия от хранилището. --Борислав 11:08, 20 декември 2006 (EET)

Навигационното меню

Мисля, че ще е добре, ако навигационното меню се поразкърши малко. Нещо по-проектно-ориентирано. ;) Нужно е да се редактира МедияУики:Sidebar. Ето и малко помощ за формата на съобщението. --Борислав 18:37, 20 декември 2006 (EET)

Тук ама хич не съм силен. Посмъртно няма да се сетя нито да си направя работата по-удобна, нито как точно ще ми е удобно. Ама нека се събере поне малко народ, дето върши каквото и да било, и ще попитаме какво как биха искали - става? :-) -- Григор Гачев 20:51, 20 декември 2006 (EET)
Става. ;) Обикновено първото впечатление от даден сайт е е свързано с навигацията му, така че, ако някой новодошъл чете това, нека даде предложенията си за подобравяне на менюто. --Борислав 11:44, 21 декември 2006 (EET)

Списък на писателите без статии

В Категория:Писатели сложих списък на български писатели на фантастика, за които нямаме статии. Ако някой се чуди за кого и откъде да започне статия - да заповяда там! :-) -- Григор Гачев 20:51, 20 декември 2006 (EET)

Изтриване

По инерция изтрих две страници (Библиотека и НФ библиотека - с явно лоши заглавия и рекламно съдържание. После се сетих, че всъщност тук още нямаме политика по въпроса с рекламата и ги върнах.

Та, на въпроса - трябва ли да има статии за библиотеки. Ако ще има, двете страници трябва да се преместят на подходящо заглавие; ако не - да се изтрият. --Спас Колев 17:05, 10 януари 2007 (EET)

Засега не се предвиждат статии за библиотеки - целта на уикито е библиографска енциклопедичност. Но пък със създаването е предвидена нулева търпимост към (само)реклами. Така че се трият на момента на хващането, без никакви обсъждания или процедури, а при повторен опит потребителят или IP-то се блокират. -- Григор Гачев 02:19, 11 януари 2007 (EET)

Област София или Софийско?

В Георги Райчев е употребено „с. Землен, Старозагорско“, а в Андрея Илиев - „гр. Елхово, Ямболска област“. Кой от двата формата е за предпочитане? --Intery 20:49, 12 януари 2007 (EET)

Административните области често са се менели като имена и обхват, така че въпросът е доста сложен. Някой да има предложения? -- Григор Гачев 20:55, 12 януари 2007 (EET)
Като формулиране най-удачно ми се струва „гр. Елхово, Област Ямбол“, но за проблемът с разликите в обхвата нямам идеи. --Intery 21:19, 12 януари 2007 (EET)

Предложения по промени в оформлението

Става въпрос за именоването на изданията. Предлагам водещо да е заглавието на изданието, т.е. вместо "Издателство Аргус/Щури хоризонти (2003)" да се използва "Щури хоризонти (Издателство Аргус, 2003)", "Щури хоризонти / Издателство Аргус (2003)" или нещо подобно. Според мен това ще придаде по-прегледен вид на списъците (например в категориите); в момента ми е малко "стряскащо" да видя след всяка "буква-заглавие" ред, започващ с "Издателство...". --Mandor 12:20, 13 януари 2007 (EET)

Съгласна съм, че сегашният вариант не е оптимален - наличието на повече едно издание не се среща чак толкова често, че да има нужда издателството да трябва да бъде на първо място. Подкрепям наименование тип „Щури хоризонти (Издателство Аргус, 2003)“, защото наклонена черта в заглавието не ми изглежда добре. --Intery 13:01, 13 януари 2007 (EET)
Нищо против. Да изчакаме още няколко дни, да видим дали ще се изкаже и някой друг, да сумираме гласовете, и да процедираме :-) -- Григор Гачев 19:55, 13 януари 2007 (EET)
„Щури хоризонти (Издателство Аргус, 2003)“ e най-добър вариант според мен, даже и годината е излишен лукс, нали я има вътре в текста, а едно издателство да пусне две едноименни книги не ми се вярва -- Bukvite 22:11, 13 януари 2007 (EET)
И аз отначало го мислех без годината, ама се оказа, че не става - много често едно издателство, особено от по-старите и продуктивни, пуска две и повече едноименни книги. А още по-често едно издателство прави няколко различни издания на една и съща книга (много често с различно оформление, художници, коректори и т.н., а нерядко дори с разлики в съдържанието, ако е сборник). Виж примерно библиографията на Светослав Минков. -- Григор Гачев 22:57, 15 януари 2007 (EET)
Само да спомена, че самият софтуер е правен с идеята повтарящите се заглавия да се правят във вида „Заглавие (уточнение)“. Това има някои дребни технически преимущества. Например, ако се напише кода [[Щури хоризонти (Издателство Аргус, 2003)|]], след записване той автоматично се трансформира в [[Щури хоризонти (Издателство Аргус, 2003)|Щури хоризонти]]. --Спас Колев 18:53, 16 януари 2007 (EET)

Внимавайте с броя на страниците

Когато указвате броя страници в изданията, не вписвайте последната номерирана страница, а пребройте и оставащите. Например в "Светлият боец" на Елена Павлова беше указано 238 стр. вместо 240. Можете да направите и контрол - "Формат: 60x84/16" означава 16 страници на печатна кола; при указани 15 коли това прави точно 240. --Mandor 14:28, 14 януари 2007 (EET)

Моля въведете нови статии за: БГ НФ кино БГ клубове WEB сайтове за БГ фантастика БулгаКон и пр. (неподписано)

Не ги знам добре, иначе да съм ги въвел. Защо не го направите вие? Съвсем просто е. Въвеждате името на статията в прозорчето "Търсене" отляво, натискате "Отваряне", системата ви казва, че няма такава статия, и ви предлага да я създадете. -- Григор Гачев 21:38, 14 януари 2007 (EET)

Банери и други подобни

Бе, аз нахално да питам, това от което най-разбирам - ПР и като цяло популяризация. Идея за банери или поне някакъв текстов линк - може да се разположи на доста места и само ще увеличи и читатели и списователи ;)

Някой да е мислил по въпроса?

Аз. И съм му сложил линк в блога си - толкова мога... Засега нямаме пари да плащаме за банери, а пък може да е добре, поне отначало, да го държим настрана от негови комерсиални ангажименти към други (включително обмен на банери)... Опитът ми показва, че в държави като България, ако нещо изкарва пари от нещо, или изглежда, че може би ги изкарва, доброволците катастрофално намаляват. -- Григор Гачев 23:02, 15 януари 2007 (EET)