Разлика между версии на „Беседа:Списание Космос“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
(моите 5 ст.)
(Заместване на съдържанието на страницата със „MAIAK VI DA EBA KOITO 4ETE TOVA :@:@:@:“)
Ред 1: Ред 1:
== Относно библиографията на списанието ==
+
MAIAK VI DA EBA KOITO 4ETE TOVA :@:@:@:
 
 
Пуснах библиографията на сп. Космос (за съжаление частична – работя върху останалата част, макар че ми е невъзможно да я завърша цялата скоро време) изцяло в самата статия, а не на отделни броеве и години, въпреки че разбирам че файлът става прекалено натоварен. Целта е да се доразработи едно място – а така е по-прегледно, вкл. и за редактиране, а освен това ще е по-удобно за „разнасяне” по-късно на различните преводачи и художници. Ще гледам до една-две седмици да се справя с въвеждането и на останалата информация, който разполагам. Така че това състояние е само ВРЕМЕННО!
 
Във връзка със самата библиография възникват някои въпроси:  
 
При Харитонов се срещат няколко автора и произведения, които не са фантастика (без изчерпателност), а именно:  
 
* 1962, бр. 4 - ''„Жертва на науката''„ (разказ) –  [[Петър Незнакомов]]  – хумористичен разказ.
 
* 1964, бр. 2 - ''„Съкровището на Лизимах”'' (разказ) - Цончо Христов ([[Цончо Родев]]) -  необходимо е уточняване дали може да се причисли към фантастиката, тъй като повествува се за откриването на несъществуващо съкровище – единствения условно-фантастичен елемента; самия разказ е на приключенско-иманярска тематика
 
* 1964, бр. 6  - ''„Кариерата на Хари Гордън”'' (хумористичен разказ) – Генчо Узунов  - При Харитонов е посочен като фантастичен, но разказът е сатира и няма нищо общо с фантастиката / да се уточни, дали Узунов да остане като фантаст.
 
* 1964, бр. 7 - ''„Щедра сила”'' (разказ) - [[Иван Вълчев]] – разказа е за Кремиковци.
 
* 1964, бр. 7 -  ''„Венко и пламъците”'' - Димитър Добревски – с. 29-31 – ЗАБ.: Разказът е шпионска история, а не фантастика, въпреки че, при Харитонов е посочен като такъв!
 
*1964, бр. 10 -  ''„През гори и пустини”'' (разказ) – [[Драган Тенев]] / ил. [[Иван Гонгалов]] – с.32-35 – Разказа не е фантастичен, въпреки че, Харитонов го посочва като такъв - разказва се за Стенли и Ливингстън
 
* 1967, бр. 6 - ''„Лемингите”'' (разказ) – [[Павел Бъчваров]] – не е фантастичен, въпреки че, при Харитонов е посочен като такъв
 
1967, бр. 6  - * ''„Дяволската машина”'' (разказ) - [[Васил Райков]] / ил. [[Борис Димовски]]  – с. 23-24 – Не е фантастика - разказа описва мошеничество през 1543. В по-късно издание, в алманаха „Спектър” 1974 год.,  където разказа е публикуван заедно със ''„Сензацията на века”'' се уточнява, че са базирани на истинска история.
 
* 1968, бр. 1 - ''„Сензацията на века”'' (разказ) - [[Васил Райков]] – с. ?-? - Не е фантастичен, въпреки, че Харитонов го указва като такъв; разказва за мистификация в американски вестник, свързана с откриване на животни на Луната в края на 18-ти век.
 
* 1973, бр. 2 - ''„А моята работа е да пробуждам людете!”'' (разказ) – [[Цончо Родев]] / ил. Ал. Радославов – с. 16-20 – не е фантастика, въпреки, че е посочен като такъв от Харитонов! Разказа е посветен на Левски.
 
В тази връзка: до колко трябва да присъстват [[Генчо Узунов]], [[Павел Бъчваров]], [[Драган Тенев]] и [[Димитър Добревски]] в страницата с български фантасти - поне докато не възникне потвърждение, че имат фантастични произведения.
 
 
 
-- [[Потребител:Cromberg|Cromberg]] 13:10, 4 май 2007 (EEST)
 
 
 
::: Благодаря ти за информацията! Относно: При Харитонов съм открил досега 128 грешки (не включвам правописните). Ти ми донесе още 3 грешкиСпасибо, както би казал Евгений.
 
::: За „Сензацията на века” на В.Райков, що да не е фантастика - все пак животни на Луната! Не се виждат всеки ден.
 
::: Може би статията за "Космос" трябва да се раздели по години, дори по броеве, но това ще кажат Шефовете. Дерзай! --[[Потребител:ВТодоров|В.Тодоров]] 13:31, 4 май 2007 (EEST)
 
 
 
:::: Поне един от "Шефовете" вече ще наказва за "Шефовете"! :-E
 
 
 
:::: Принципно, би трябвало статията за "Космос" (както и всяка статия за периодично издание) да съдържа линкове към подстатии за броевете. На разказите им е мястото да бъдат упоменавани в съдържанието на съответния брой.
 
 
 
:::: "Съкровището на Лизимах" - не зная доколко това може да е критерий, но аз като го прочетох като малък, го възприех точно като фантастика {{;-)}}
 
 
 
:::: Автори, за които са създадени вече статии, но се е оказало впоследствие, че нямат фантастични произведения, според мен трябва да бъдат извадени от типичните категории - да бъдат оставени само в "Личности" и в специална категория "Автори-нефантасти", в текста на която се описва какъв е случаят. Ще поставя въпроса на обсъждане, и евентуално на гласуване. -- [[Потребител:Григор Гачев|Григор Гачев]] 20:39, 4 май 2007 (EEST)
 

Версия от 17:13, 29 януари 2008

MAIAK VI DA EBA KOITO 4ETE TOVA :@:@:@: