Георги Илиев

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
{{{лични}}} {{{координати}}} {{{био}}} {{{дейности}}}


Георги Илиев e писател на научна фантастика и на нефантастични произведения.

Биография

Георги Илиев е роден през 1881 г. в странджанското с. Тарфа, намиращо се на 40 км. от Цариград. Баща му е бил въглищар, а в семейството освен Георги Илиев е имало още 8 деца.

Дядото на писателя е бил свещеник. Самият Г. Илиев също постъпва в Цариградската семинария, но е изключен заради дневника си от там. През 1903 г. Екзарх Йосиф го кани на аудиенция и му възлага задача да следи турските части в империята. Скоро обаче Г. Илиев е заловен и заточен в Смирна (Мала Азия), откъдето успява да избяга през 1905 г. и с кораб достига до пристанището в Бургас. Установява се при свои близки в Стара Загора. През 1906 г. издава стихосбирката "Тъжни напеви" за преживяванията си по време на заточението. Заминава за Германия, където учи за строителен инженер.

Участва в Първата световна война. След нея работи като строителен инженер в Стара Загора. През 1921 г. издава повлияната от символизма стихосбирка "Горести".

След 1944 г. участва в строежа на язовир "Георги Димитров".

Владее няколко езика, в края на живота си изучава китайски.

Приноси към фантастиката

Автор е на първите български научно-фантастични романи "О'Корс" и "Теут се бунтува"

Стил и особености

Георги Илиев е повлиян основно от символизма. Героите му в много отношения са символи, образи на вечни теми, прототипи или мотиви, вълнували автора.

Романът "О'Корс" е първата в литературата ни научна фантастика, в която авторът се интересува от човешкото щастие, благородството, саможертвата, безграничните възможности на човешкия разум, а също – от отношенията в любовния триъгълник между героя и две жени, едната от които е отмъстителна и му влияе пагубно, а другата е като част от него.

Важен принос на автора е представянето във фантастичните му произведения на жените като равностойни на мъжете - учени, творци и хора със свободна и силна воля.

Георги Илиев измисля български думи, с които опитва да замени чуждите, но опитите му от днешна гледна точка са доста неудачни. Например той използва вместо "робот" – "силодей", вместо "парашут" – "падобран", вместо "високоговорител" – "гласник", вместо "шифър" – "числоред" и т.н.

Библиография

Фантастика

Романи

Нефантастика

Романи

  • 1945 г. - "От вятъра отвяни"

Повести

  • ???? г. - "Повест за Нанти"
  • 1940 г. - "Три капки кръв"

Издания

Нефантастика

Романи

  • 1945 г. - "От вятъра отвяни"

Повести

  • 1940 г. - "Три капки кръв"

Стихове

Източници

Лекционен курс на проф. Иван Сарандев