Разлика между версии на „Потребител беседа:Timeship“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
(обяснения)
м (hi-hi)
Ред 81: Ред 81:
 
: Оставаме си със здраве *въздъх*,
 
: Оставаме си със здраве *въздъх*,
 
: Калин '''Н'''енов --[[Потребител:K.|k.]] 00:31, 19 януари 2008 (EET)
 
: Калин '''Н'''енов --[[Потребител:K.|k.]] 00:31, 19 януари 2008 (EET)
 +
 +
:: Взе да ми става все по-весело [[Картинка:Usmivka.png|:-)]][[Картинка:Usmivka.png|:-)]][[Картинка:Usmivka.png|:-)]]--[[Потребител:ВТодоров|В.Тодоров]] 00:58, 19 януари 2008 (EET)

Версия от 01:58, 19 януари 2008

Добре дошли

Здравейте и добре дошли в БГ-Фантастика!

Благодаря Ви за приносите относно „Таймшип“. Опасявам се обаче, че авторските права на откъсите в Декларация за Космическо Обединение и Timeship не позволяват публикуването им в БГ-Фантастика, защото тук всичко се публикува под Лиценза за свободна документация на ГНУ. Нищо обаче не пречи в Timeship да се опише творбата (в този дух) и да се сложи външна препратка към timeship.tv.

Бих могла да преработя статията Timeship, но ми се струва, че Вие бихте го направили по-добре :-). А относно Декларация за Космическо Обединение — не се сещам в какъв вид може да остане :(. А Вие?

Надявам се това да не Ви обезсърчи да допринасяте към БГ-Фантастика :-). Поздрави, Intery 20:04, 15 януари 2008 (EET)

Здравейте и благодаря за коментара. Предложените тук материали от книгата на баща ми "Таймшип" са публикувани на вашите страници с неговото изричното разрешение. Ако знака за копирайт (c) ви смущава, премахнете го. Само искам да знаете, че по международния закон за авторско право, всички демо материали (най-вече откъси от книги!), е задължително да се разпространяват безплатно, но по с копирайт-забележка: автор, заглавие, ISBN и знака за "интелектуалско право на автора и/или неговия издател". Друг начин за разпространяването им по Интернета просто няма. Още веднъж, ако знакът (c) ви притеснява, махнете го. Материалите са на баща ми и аз имам неговото разрешение за публикуването им.

PS Ако е крайно наложително публикацията тук да се редактира по законите на ГНУ, които споменавате, много ще Ви благодаря ако направите това. Честно казано, аз едва се оправям в "html" кода на тази страница. :-)

Thanks, luv! (USA, New Mexico, 8:18 PM, MT)

Цялото уики е под лиценза GNU Free Documentation Licence (Лиценз за свободна документация на ГНУ). Нямаме право да публикуваме в него неща, които не са под този лиценз. Затова е нужно публикуваните материали да са лицензирани под него от автора или праводържателя им. Разрешение за "безплатно използване и разпространяване" не е достатъчно. (Цъкнете върху линка, за да прочетете лиценза.) А разрешения за "разпространение с рекламна цел" обикновено смятаме за опит за безплатна (само)реклама чрез уикито, и ги трием направо. (Предполагам, че при вас случаят е различен - затова и засега съм оставил текста, до изясняване.)
Същото изискване за лиценз важи и за всички качени картинки, снимки и пр. Техният респективен автор трябва да разреши използването им под Лиценза за свободна документация на ГНУ (и е хубаво да го прочете преди това, за да няма после "ама аз очаквах друго"). Иначе нямаме право да ги включим тук, и трябва да ги изтрием.
Има и малко други неща. Планираме в някой момент да отворим уикито за публикуване на произведения (цели - само откъси не са приемливи), но този момент още не е дошъл. Засега уикито е чисто библиографско - не публикува произведения, а само техни описания: частите от романа, уви, не може да останат в статията.
По същата причина, не може да имаме отделна статия "Декларация за космическо обединение" - тя не е отделно произведение, автор или книга. Може би кратко нейно описание би било подходящо за раздела "Сюжет" в статията "Таймшип".
Също, уикито е посветено само на българската фантастика. Да опишем цялата световна би била абсолютно извън силите ни, затова сме се концентрирали върху по-тясна тема. В тази връзка, статията за Франсис Годуин, уви, не е подходяща за тук - въпреки цялото ми възхищение от трудовете на г-н Беловарски.
Извинявам се за така обезкуражителната критика, и се надявам, че тя няма да ви отблъсне или прогони. Сериозните редактори високо ценим вашите приноси, и се надяваме да се срещаме и за в бъдеще. :-) -- Григор Гачев 03:47, 17 януари 2008 (EET)
И още един въпрос. За книга като "Таймшип", написана през 1980 г., авторът бил "арестуван, съден, изпратен в поправителен трудов лагер, лишен от бащински права, но след това освободен поради международна петиция"??? Поне две дузини български автори, писали по-радикална фантастика през същото време, щяха сигурно да са направо разстреляни вместо издавани в големи тиражи... Извинявам се, че си позволявам да изкажа съмнения, но това описание ми звучи, хм... не твърде вероятно. Помня добре това време, и средите на любителите и авторите на фантастика тогава - дори за по-радикална фантастика най-много са привиквали на разговор със службите. Оттам до подобни издевателства, и още повече до международна подписка... Хм. -- Григор Гачев 19:44, 17 януари 2008 (EET)


Timeship, здравейте и от мен, основния коректор и стилов редактор (когато Григор го няма) на енциклопедията.
Съвсем накратко (понеже днес ми е адски натоварен ден) - 1) не прибързвайте да съдите Григор Гачев за препоръките към вас; 2) прочетете какво разбираме под самореклама и защо тя е недопустима в рамките на тази (или която и да е) енциклопедия. (Гри, впрочем ще ни трябва и отделна страница с обяснение конкретно за нашата дефиниция за "самореклама".)
Всички тук сме абсолютно добронамерени - моля ви да проявявате повече търпение, когато взимате важни решения и когато допринасяте тук. Иска се малко време да свикнете с механизмите и условията на уикито - дайте си го. Новият роман на баща ви няма да мухляса междувременно - той само може да спечели от едно по-обмислено и енциклопедично представяне.
Калин Ненов, подписващ се тук като --k. 16:26, 18 януари 2008 (EET)

Уважаеми Калин Ценов:

Благодаря за окураженията и поощренията! Най-накрая разбрах, че това не е литературен форум, а Енциклопедия. Запознат съм много добре с принципите на GNU-лиценза за "разпространение на свободна информация" от години. Но нека цитирам точно думите на г-н Гачев, за да Ви стане ясно защо баща ми предпочете поместеният тук от мен тук откъс от неговия роман да бъде премахнат от вашия сайт и заместен с линк към www.Liternet.bg (където всеки може да се запознае с текста при свободно желание):

1) ГАЧЕВ писа: <<И още един въпрос. За книга като "Таймшип", написана през 1980 г., авторът бил "арестуван, съден, изпратен в поправителен трудов лагер, лишен от бащински права, но след това освободен поради международна петиция"??? Поне две дузини български автори, писали по-радикална фантастика през същото време, щяха сигурно да са направо разстреляни вместо издавани в големи тиражи... Извинявам се, че си позволявам да изкажа съмнения, но това описание ми звучи, хм... не твърде вероятно. Помня добре това време, и средите на любителите и авторите на фантастика тогава - дори за по-радикална фантастика най-много са привиквали на разговор със службите. Оттам до подобни издевателства, и още повече до международна подписка... Хм. -- Григор Гачев 19:44, 17 януари 2008 (EET)>>

ВЪПРОС: Какво означават изрази като "???", "хм..." и "не твърде вероятно...", ако не и нещо повече от недоверие, тоест, обвинение в лъжа? Ако смея да попитам, защо се сълмявате в достоверността на свидетелството на баща ми, без да го познавате лично? Аз го познавам. Той разполага с изрезко от комунистически вестници, съдебни решения, деклации за обиск и конфискувана литература, фотографии и прочие. А с какви сведения разполагате вие, г-н Гачев? Лични съмнения? Нека да говорим сериозно, миля! Така например, аз съм чувал името Григор Вачков. Той е бил артист. Фактът, че не съм чувал името Григор Вачев не ми дава никакво право да не вярвам в съществуването му. Затова, пак задавам въпроса: защо се съмнявате в достоверността на баща ми? Само защото той не е публикувал автобиографична книга с документи и изказвания на очевидци? Това ли искате? А не ви ли е идвало на ум, че той може би не иска да публикува такав книга, заради роднините си в българия, които са заплашвани от бивши комунисти и уволнени тайни агенти, които си загубиха работата (и държавата), поради такива като баща ми? Нима дълбоко вярвате, че в България няма мафия или "мутри", както ги наричате или дори вече и неонацисти?


ПОЯСНЕНИЕ: Ето по ТАЗИ причина баща ми пожела откъса от "Timeship" да бъде премахнат от вашите страници и да бъде публикуван само там (Liternet.bg), където редакторите не се съмняват в правдоподобността на неговото свидетелство за собствения му живот! Извинете ме, но изказвания от този род убиват желанието на баща ми да пише за вас, дава интервщта в пресата и тем подобни. Това на Запад се нарича "harassment" и множество писатели, артисти и певци тук страдат от подобни заяждания и папараци! Ако искрено се интересувате от петицията, поради която баща ми е бил освободен от поправителния лагер и принуден от властите да напусне страната, моля обърнете се към посолството на САЩ в София. Петицията бе органицирана от мистър Диън Кауфман, тогавашен дипломат, който също бе принуден от комунистическите власти да напусне страната, обвинен в "намеса във вътрешните работи" на България. А що се отнася до причината или по-скоро причините, поради които баща ми бе арестуван през 1986, те са много, най-тежката от които бе "разпространяване на нелегална подмолна литература и видеофилми". Искате да знаете какви? Ще ви кажа, но това вече не са "кратки енциклопедични данни за автора и романа", за каквито настоявате да пиша. Баща ми бе арестуван за разпростаняване на Библии и християнски филми, внасяни нелегално в страната от дипломатическите мисии през 1980-те. Кажете ми, колко автори и интелектуалци познавате от онова време (освен Радой Ралин и Борис Димовски), които са се занимавали с това? По онова време баща ми е работил в Българска Телевизия (днес БНТ) като художник и асистент-режисьор, където заинтересовани прогресивни продуценти са поискали на тайно да се запознаят с филма на Фракно Зефирели "Исус от Назрет". Такива филми в България са били забранени, наред дори с гледането на сателитна телевизия с домашно-направени чинии и приематели! Ето заради нелегалното внасяне на този филм в България на Betacam за БТ (както и редица други холивудски продукции: "Историята на Рут", "Десетте заповеди", "Бен Хур" и пр.) баща ми бе арестуван, осъден, лишен от бащински права и обявен от ДС-6 в шпионаж - а не само заради неговия роман, в чиято алтернативна реалност Германия бе спечелила Първата световна война, поробила царска Русия в истинския смисъл на думата "робство!" (т.е. в 1917 не е имало комунистическа революция, нито СССР), която едва през 1975 г. е освободена от Обединените войски на ООН под командване на САЩ. Но това е друга Aмерика, в един паралелен свят като на Harry Turtledove. Затова книгата му е била обявена за "антикомунистичеста и противодържавна" (за което - поинтересувайте се - има и статии в тогавашната преса). Та ако г-н Гачев "мого добре" си спомня онова време, нека да си спомни какво вестниците писаха за баща ми през 1980-те. А що се отнася до "отнемане на бащинските права", в което Гачев също най-открито се съмнява, аз държа в ръцете си документ на Бургаския районен съд, в който пише черно на бяло: "Подсъдимият е обвинен в шпионаж и не е в състояние да възпитава децата си в комунистически дух". Искате ли копие, дами и господа? Ако желаете, можете да направите официално запитване до МВНР (Министерство на Външните Народни Работи, ако още съществува) за отваряне на досието на баща ми в КГБ, както направи баба ми (неговата майка). Но те ще ви отговорят: "Уведомяваме ви, че всички данни събирани за лицето са унищожени в пожара на държавната архива през 1989..." Ах, още нещо. Моля посетете Софийския унижерситет :Климент Охридски" и се поинтересувайте кога за последно е имало там пожар и чия изложба, открита от Калин Ралин (син на Радой Ралин), е била изгорена до основи... в нощта преди екип на БТ да дойде да я заснеме! Предаването, въпреки всичко, е било заснето от екипа на "Всяка неделя" и представено от Кеворк Кеворкян на следващата година! Само че, следващата изложба на баща ми - според официален рапорт на милицията - е била вандализирана от хулигани. Картините са били нарязани с бръсначи на парчета. А третата изложба на Беловарски... Но нека спра дотук, защото вие искате енциклопедични данни, нали така? А и след като не вярвате нито на баща ми, нито на пресата, нито на репортажи на телевизията, то какъв смисъл има повече да си чешем езиците? Да не и да нямаме друга работа?


2) Относно ГНУ-лиценза, на вашата страница пише черно на бяло: "Също потвърждавате, че вие сте написали материала или сте използвали свободни ресурси — обществено достояние или друг свободен източник. Ако сте ползвали чужди материали, за които имате разрешение, непременно посочете източника. Не публикувайте произведения с авторски права без разрешение!" Аз така и направих: публикувах авторски материали с разрешение!


3) Относно статията за Франсис Годуин - родоначалникът на фантастиката - ако мястото не й е тук, то къде, в Енциклопедията по кулинарно изкуство? Или може би ви дразни факта, че теологог, а не атеист (като Исак Азимов, известен с публикациите си срещу Библията и юдаизма!) е бащата на фантастиката? Както казвате в България, "Истината боли!", нали така, дами и господа? И въпреки всичко, ще пишем ли истината и ще публикуваме ли истината, или ще пишем само за това, което ни е по-удобно? Това на Запад се нарича "индоктринация на средствата за масова информация", а на Изток отдавна бе наречено "идеологическа пропаганда". Ето поради тази същата причина баща ми бе съден и обвинен за "изменник на родината", а след това удобно екстрадиран. Между другото, то ако в България всичко беше наред, нямаше о/о 2 милиона души да са емигрирали от страната след падането на "Желязната завеса".


ЗАКЛЮЧЕНИЕ: За съжаление, повече материали тук не мога да помествам, защото не мога да си позволя да тормозя баща си и сказвания като тези на г-н Гачев. Моля забележете, че то зи неприятен спор възникна не толкова около GNU лиценза, колкото около биографичните данните за баща ми. На това му се вика "отхвърляне от обществото", макар и само в лицето на един редактор и колега, г-н Гачев. Въпросът е как ли цяла българия би реагирала, ако баща ми издадеше биографична книга, говореща за това доколко масите у тогава (а явно иднес) за били с промити мозъци? Дори и собствените му родители не са вярвали, че той е бил заточен в поправителен лагер... докато са му дошли на свиждане! Защото според официални данни на България в Амнести Интърнейшънъл, такива "сталинистки" лагери не е имало в Социалистическия лагер през 1986 г. Лъжа и измама, наречени "мръсна политика" от вашите собствени журналисти!


Сбогом, родолюбци!

Останете си със здраве.

Timeship,
Почти успяхте да ме ядосате с горното. :) Това е немалко постижение - интернет ме учи на търпение още от първите ми модераторски стъпки през 2003 година... но го отдавам и на умората ми, и съответно на невъзможността да ви отговоря както подобава.
Затова ще ви отговоря както мога - а ако ви имате върпоси или неясноти, моля да продължите диалога.
1) Григор само си позволи да изкаже съмнение. Не сме желали да омаловажаваме случилото се с баща ви - само да получим необходимите доказателства за него. Веднага бързам да кажа, че информацията, която споделихте за историята на г-н Беловарски, поне на мен ми беше интересна. Съмнявам, че всичката би имала място тук - все пак това е енциклопедия за фантастично творчествно; затова пък ви препоръчвам да я сложите в http://zabraven.com, място, на което събираме факти, които не бива да потъват в забвение.
Пак ви моля - не бързайте да ни съдите. Всички сме заети хора с цели и идеали. Много по-вероятно е просто да не сме се разбрали, отколкото да сме злонамерени, заядливи, скептични по лошия начин и т.н. Do give us a chance.
2) За ГНУ-лиценза е така. Ако обаче се разгледате из Разговорите в Портала, където решаваме в движение какво да включваме в енциклопедията и какво - не, ще видите, че засега не приемаме цели произведения. Повтарям: засега. Идеята е по-нататък да започнем да публикуваме и произведения. Григор по-горе казва "да са само цели"; аз бих настоявал и за части, според решението на самия автор... но това ще се реши едва след като го предложим, обсъдим, изгласуваме - всички, които допринасяме активно тук. Ако и вие допринасяте активно - ще участвате наравно с останалите във вземането на това решение.
(Подозирам, че никой не е виждал такава практическа демокрация, каквато предлагат уикитата, затова и хората реагират така... реакционно.)
3) Пак по същите причини - на този етап не пишем статии за чужди фантасти. И - това вече 100% сигурно - ще започнем да го правим на следващия етап.
Кога ще е този следващ етап? Аз съм само един прост фантаст, не пророк - не мога да предсказвам. *смея се* Зависи от всички ни, нали така?
Засега ви моля да съхраните текста на статията за Франсис Годуин (родоначалникЪТ на фантастиката... ша извинявате, ама това е нахално... ето, обади се и фантастологът в мене ;) някъде - и да го пуснете, когато започем разширяването на уикито.
Накрая бих искал да изразя и едно по-остро недоволство от поведението ви до момента:
Когато отидете в чужда къща, веднага ли разопаковате нещата си навсякъде? Не си ли оставяте малко време да разучите кое къде му е мястото? Какви са мурафетите (привичките) на любезните домакини? Щото те може и да са любезни, ама не е много разумно гостите да им се качват на главите от самото начало... или спомените ми от социалния етикет в Канада ме лъжат?
Оставаме си със здраве *въздъх*,
Калин Ненов --k. 00:31, 19 януари 2008 (EET)
Взе да ми става все по-весело :-):-):-)--В.Тодоров 00:58, 19 януари 2008 (EET)