Редактиране на „Фантастичното“

Направо към: навигация, търсене

Внимание: Не сте влезли в системата. Ако направите редакция IP-адресът Ви ще бъде публично видим. Ако влезете или си създадете акаунт, редакциите Ви ще бъдат свързани с потребителското Ви име, заедно с други преимущества.

Редакцията може да бъде върната. Прегледайте долното сравнение и се уверете, че наистина искате да го направите. След това съхранете страницата, за да извършите връщането.
Текуща версия Вашият текст
Ред 1: Ред 1:
'''Фантастичното''' - откритие, събитие, нашествие, природен процес, артефакт, които за познатата ни действителност може да изглеждат невероятни, невъзможни, научно-хипотетични, нелепи, гротескни, преувеличени, умалени, доведени до крайност - но са крайъгълният камък на всяко произведение в което и да било изкуство, наречено [[фантастика]].
+
{{Обработка|форматиране, вероятно преместване под друго заглавие}}
  
Много важен е въпросът за целевата ориентация на фантастичното, т.е защо авторът го въвежда в описвания от него свят, който в крайна сметка винаги има за изходен материал реалността. Един път това е за да разкрие привлекателни нови възможности, друг път да предупреди за ужасни последствия, трети път да създаде напълно неочаквана развръзка. Фантастичното е „травестит“ - то може да изглежда като машина, но авторът чрез него да извежда социални, психични, психиатрични, етически и други проблеми. Или обратно - психическо състояние да предизвика нови технологични възможности. Тези непрекъснати преходи между значението и смисъла често са едни от главните източници за богатството на фантастиката.
+
'''Фантастичното''' - откритие, събитие, нашествие, природен процес, артефакт, пък било то невероятно, невъзможно, научно-хипотетично, абсурдно, нелепо, гротескно, преувеличено, умалено, доведено до крайност - фантастичното е крайъгълният камък на всяко произведение на изкуството в което и да било изкуство, което се нарича Фантастика.
 +
 
 +
Много важен е въпросът за целевата ориентация на фантастичното, т.е защо авторът да въвежда фантастичното в описвания от него свят, който в крайна сметка винаги има за изходен материал реалността. Един път това е за да разкрие привлекателни нови възможности, друг път да предупреди за ужасни последствия, трети път да визира нъпълно неочаквана развръзка. Фантастичното е "травестит" - то може да изглежда като машина, но авторът чрез него да извежда социални, психични, психиатрични, етически и други проблеми. Или обратно - психическо състояние да предизвика нови технологични възможности. Тези непрекъснати преходи между значението и смисъла често са едни от главните източници за богатството на фантастиката.

Моля, обърнете внимание на това, че всички приноси към БГ-Фантастика се публикуват при условията на Лиценз за свободна документация на GNU 1.3 или по-нов (за подробности вижте БГ-Фантастика:Авторски права). Ако не сте съгласни вашата писмена работа да бъде променяна и разпространявана без ограничения, не я публикувайте.

Също потвърждавате, че вие сте написали материала или сте използвали свободни ресурсиобществено достояние или друг свободен източник. Ако сте ползвали чужди материали, за които имате разрешение, непременно посочете източника.

Не публикувайте произведения с авторски права без разрешение!
Отказ | Помощ за редактиране (отваря се в нов прозорец)