Потребител:Евгени Алексиев

От БГ-Фантастика
(пренасочване от Потребител:Evgeni2012)
Направо към: навигация, търсене

Писмо до Григор Гачев от Евгени Алексиев от 04.10.2012 г.(Разширение на писмото до Наско Славов :) от същата дата.)

Григоре, здравей. Аз съм Евгени Алексиев. Пиша ти тук, защото малко ми беше трудно да намеря къде точно да ти отговоря на репликата Фантастика? и дали всичко там е фантастика. Аз знаех, че рано или късно този въпрос ще възникне. Затова днес сложих подзаглавие "Други" и нещата, които са "гранични" или "трансгранични" или "трансдисциплинарни" ги вместих под подзаглавия "Други". Отделно съм отделил публикациите в електронните медии (защото там има и от едното и от другото, вкл. и на руски език) и публикациите в периодика, които не са фантастични разкази. В първата категория има и фантастика и "трансдисциплинарни", а втората е отделна, като се има предвид, че в сектор "Фантастика" си има подраздел за публикации в периодика, който се отнася само и изрично до фантастика. Тази вечер писах по тоя въпрос и на Наско Славов. Както му споменах, вие, които сте двигателите, вдъхновителите и основните (може би единствени, не знам) реализатори на сайта, решавате и определяте. Ако искаш, изтривай или модифицирай структурата. На мен ми се струва, че ако се прави профил на автор, не е добре да се посочва само частично какво прави, и да се създава частична представа. Фантастиката му се възприема в контекста и в духа на цялото. Но това е по принцип, защото аз мисля, че много от нещата, които съм правил не са чак толкова дистанцирани от тематиката, затова ги нарекох по-горе "трансдисциплинарни". Разбира се, ако сайтът е посветен на фантастиката, може просто нефантастичните произведения да не се акцентират и да не се задълбава в тях. Но това би се отнасяло за реалистични разкази или статии, които съвсем не се опират в проблематиката на научната фантастика и съответно на всякаква друга фантастика. Бих ти пратил размишленията си на е-мейл за да не вкарвам в смут повече хора, но не го намирам на пръв поглед, затова пиша тук. И ето какво още си мисля, което споделих и с Наско:

- По отношение на Нефантастиката. Научнопопулярните статии, публикувани в периодиката нямах намерение да ги описвам. Но проблемът е, че много от нещата, които пиша напоследък и които тия дни бях включил под заглавие "Нефантастика", всъщност не са съвсем Нефантастика, макар че и не мога да ги вкарам в графата фантастични разкази. Текстовете имат връзка с моята фантастика или с това, което смятам да разработвам нататък. Имат връзка с проблеми, които са част от реалности, свързани с фантастиката. Затова днес реших да заменя подзаглавието "Нефантастика" с подзаглавие "Други". Ако решите, върнете го, както прецените. Освен това сметнах, че е по-добре частта с произведенията онлайн да излезе отгоре, а дългият списък със статии в периодиката да слезе накрая, защото в списъка онлайн има по-актуални за мен неща от последно време, които и ще са основа на това, което ще продължавам да правя. С две думи, повечето от нещата, които пиша напоследък и съм вкарал в сайта, освен предишните статии, влезли в книгата, от предните години, свързвам със света, който ще описвам в произведение, което може би ще бъде в категорията фантастика, защото ще се отнася за бъдещето. Темите са свързани с разбирането ми за Вселената, пространството, времето, движението в тях, съзнанието, вътрешните пластове, пътища, портали и т.н. Всичко това може би може да има значение в тематиката "Фантастика", макар и вероятно да е по-добре да е в категория "Други", за да е отделено от разказите, които съм правил едно време. На сбирката във вторник стана разговор около темата кое е фантастика и кое не е фантастика. Изглежда вече има и по-широко разбиране за фантастиката.

- В статиите за паранормалното много от нещата са на границата на фантастиката, да не кажа че са в рамките на фантастиката, по-точно - "почтифантастика", макар, че става въпрос за събития и състояния, представяни като реални и реалност, неща, които реално стават и съществуват. Въпросът е двустранен, защото нещата са въпрос на изследване и доказване, а за да го твърдиш, трябва да си присъствал. Иначе, може да имаме разбирането, че всичко това е възможно и е в рамките на потенциала на човешките възможности, но за да го твърдим като реалност в настоящия момент, трябва да е доказано пред нас. Същевременно, статиите за уфологията и различните случаи, свързани с нея, са пряко свързани и със света на фантастиката.

- Преди малко ми хрумна също, че не е зле да сложа допълнително и подзаглавие "Нефантастика", в което да маркирам и няколко обикновени реалистични разкази, писани в ония години и публикувани в "Родна реч" и в "Средношколско знаме". И ако имам нещо, което е извън проблематиката, свързана с фантастичното или с бъдещето, или с мистерията на реалността - Вселената, времето, пространството - и него мога да отбележа под подзаглавието "Нефантастика". Какво ще кажеш? В крайна сметка вие "двигателите" на сайта решавате как да бъде оформен сайтът и както вие решите така ще го правя и моя профил.

- Така например, във "Висшата форма на свобода" и в "Среща в лабиринта" разказвам за мои пътувания в коридорите на съзнанието и за срещи и разговори с вътрешни учители, които аз описвам като реално събитие, като реално състояние, като реално навлизане в коридори, които водят към портали към други нива и най-накрая към други реалности. Но някой може да каже, че това, което аз разказвам като реално случило се (както и други текстове в този аспект, които тепърва ще напиша във връзка с пътуванията ми из Вътрешната сфера) не е реалност, а е фантастика. Аз може да отговоря, че това не е фантастика, а е реалност и че съм описал и обосновал тази реалност, постигнато състояние, извършена практика, духовна практика, посетени реални измерения, състояния, които съм достигнал. Но други ще ме упрекнат, че всъщност съм написал научно-фантастично или фантастично произведение. Въпрос на решение кой как иска да квалифицира, определи и класифицира нещата. Аз за сега няма да се старая да категоризирам нещата, които съм написал и тия, които ще напиша по-нататък. От моя гледна точка, няма да е фантастично, а реалистично, няма да е фантастика, а реалистика. Но в последния момент преди издаването, някой може да напише рецензия за научно-фантастичен роман, например. Но това няма да промени съдържанието и посланията вътре. Основата е свързана с представи за времето, пространството, движението, които може да се окажат или определят като фантастични, защото ще бъдат в сферата на недоказуемото, макар и аз да смятам за реални и истинни, просто са антитези на някои вече приети и приповтаряни в науката схващания и теории. За мен такива постановки са в сферата на теоретичната физика, философията и космологията, и описват реалността такава, каквато е. Но някой може да сметне и да напише, че имат нещо общо с фантастиката. Но доколкото тази физична реалност ще е свързана и ще е основа на събитията в един свят на бъдещето, в известна степен има значение и за фантастиката.

- Дали събитията, през които съм минал във Вътрешната сфера, ще могат да бъдат приети като реалност, докато и други хора не се научат да влизат там и да ги преживеят, та дори и да се срещат едни с други там ... т.е., докато не се влиза масово вътре и не се споделя от множество хора, няма как да се обяви за реалност... - тук взимам повод от такава реплика на Наско Славов по този въпрос - в тази връзка, трябва да се сетим, че за индийците (или поне за мнозина от тях) Йога е реалност, може да се каже и религия, и философия, а крайната идея на йога е сливане с Брахмана. Ще кажеш, че това е религия. Но дали знаем истината? Там не оспорват поради това, че не всички успяват да постигнат или да се слеят, както и не се оспорват твърдения на определени хора за постиганото в състояния на медитация и за достигане на състоянието "самадхи". Това са реалности, които никой не оспорва само защото не е присъствал там вътре, за да свидетелства.

- Разбира се, Пътят на вътрешната реалност (или "Йога на интегралното съзнание", която искам да формулирам) е път на бъдещото развитие на човека и няма гаранция, че ще бъде овладян масово на този етап или в близко бъдеще. Но колкото и да умуваме, някой може да определи текстовете ми за тази реалност и тези светове като фантастика, дори ако аз претендирам, че съм бил там и че през "Там" съм преминал две хиляди години напред в бъдещето. В крайна сметка, целта ми е да го разкажа, няма значение дали ще се определи като реалистичен или като фантастичен текст, това няма да промени посланията, смисъла и истината.

- Както казах, вие решавате по отношение на структурата и класификациите в сайта. Както кажете, така ще действаме. :) Поздрави и много благодаря за усилията. Страхотен проект е. Хубаво е да оставим нещо след себе си. Дано да не се срине електронната система в света и да не се заличи всичко, което вкарваме. Евгени Алексиев