Потребител беседа:Евгени Алексиев

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене

Средношколско знаме[редактиране]

Не се усетих, че в линка на "Средношколско знаме" има текст и го махам. Исках да добавя само съюзите "в" и "във", после видях, че няма страници на "Родна реч" и на "Авиация и космонавтика" и махнах линковете им за да не се очертават имената. Така че, за "Средношколско знаме" е станало по инерция покрай другите. Евгени Алексиев

И за „Родна реч“ и „Авиация и космонавтика“ също е добре да има линкове - така подканват участниците някой да им създаде страницата. :-) -- Григор Гачев 13:43, 4 октомври 2012 (EEST)

Фантастика?[редактиране]

Дали всички описани тук твои произведения са фантастика? Някои не съм ги чел, така че просто не зная. :-( -- Григор Гачев 19:27, 4 октомври 2012 (EEST)

От Евгени Алексиев

Григоре, здравей. Не можах да се ориентирм веднага как да ти отговоря тук. Та написах ти едно писмо, което обаче се оформи като отделна страница от моята регистрация Evgeni2012. И е влязло някъде другаде тук. Писмото вече толкова ми харесва, че направо се чудя дали да не си го прибавя като текст в профила. В писмото разсъждавам за Фантастика и Нефантастика, както и за същността на това, с което се занимавам и текстовете, които съм включил./ Поздрави. Евгени Алексиев / П.п. Напредваш ли в айкидото, аз мисля да започвам отново и отначало. :)

Бях поместил и тук писмото, но го изтрих, защото се получава дублиране с "Беседа:Евгени Алексиев", където ти ми отговори и аз репликирах. Не знам защо се получи, че имам няколко "беседи", макар че тук има технически въпрос за линковете, а там темата е повече концептуална.

Има и "Потребител:Евгени Алексиев", където също сложих писмото. Може би може там да се изтрие без да изтрие текста в "Беседа:Евгени Алексиев".

Каква е разликата между трите: "Беседа:Евгени Алексиев", "Потребител беседа:Евгени Алексиев" и "Потребител:Евгени Алексиев". Трябва да изтрием излишното. В първото е отговорът ти и репликата ми. --Предният неподписан коментар е направен от Evgeni2012 (беседа • приноси) .

Мъничко обяснение по технологията на уикито. :-)
Уикито е разделено на зони, наречени „именни пространства“. Идеята им е различните области на работа да си имат различни места. Т.нар. основно именно пространство (то си няма специално име) е за писане на статии, които са основната дейност на уикито. Именното пространство Потребител е за потребителите - техни страници (в качеството им на потребител/редактор на уикито) и прочее. Именното пространство Шаблон например е за шаблони, Категория - за категории, и т.н.
Към всяко именно пространство има по едно допълнително - неговата беседа. Тя служи за обсъждане на нещата, които касаят основната страница. Например към основното именно пространство е пространството Беседа, към Потребител - Потребител беседа, и т.н.
Оттук и разликите. Например страницата Евгени Алексиев е в основното пространство (затова и се нарича статия), и е енциклопедичната/библиографска страница на Евгени Алексиев в качеството му на обект на уикито - писател, фен и т.н. Страницата Беседа:Евгени Алексиев е беседа към статията за него, и служи за обсъждане на неща около статията - примерно кога е роден и наистина точно тогава ли, еди-кой си външен линк струва ли да се сложи вътре или е маловажен, и т.н. Страницата Потребител:Евгени Алексиев е неговото представяне като потребител/редактор на уикито - там потребителят пише за себе си нещо като представяне, или каквото друго реши, че иска другите потребители да знаят за него. Страницата Потребител беседа:Евгени Алексиев е мястото, където да напишеш нещо към този потребител и той да ти отговори. И т.н. :-)
(Преместих писмото тук и го изтрих от Беседа:Евгени Алексиев - като че ли тук по му е мястото.)
Също, по принцип страницата на един потребител се казва с потребителското му име. Ти си се регистрирал като Evgeni2012 - другите редактори ще очакват страницата ти да се казва така. Ако искаш, мога да преименувам регистрацията ти. Или ако искаш, мога да преместя потребителската ти страница под името на регистрацията. Както предпочетеш - за мен все става. :-) -- Григор Гачев 13:01, 5 октомври 2012 (EEST)
(И още нещо. Обикновено когато потребителят пише по беседи, се подписва - така се вижда удобно какво от кого е написано. Най-лесно подписването става с две тирета и четири вълнички (--~~~~) - като запишеш страницата, те автоматично се превръщат в подпис, подобен на моя.) -- Григор Гачев 13:01, 5 октомври 2012 (EEST)


Григоре, благодаря ти за разясненията. Не можах да разбера последното за подписването, но ще се ориентирам друг път. Искам всичко, което е тук, страница, потребител, беседа и пр. да носи реалното ми име Евгени Алексиев. Опитах се да променя Evgeni2012 на Евгени Алексиев, и да свържа потребителя с основната ми страница, в която е информацията за мен, но явно не се е получило. Ти ако можеш, преименувай всичко, което не е с името ми. Аз бих искал Потребителят да се свързва автоматично със страницата ми. Но за съжаление, когато съм на страница Евгени Алексиев, със списъците с произведения, няма никакъв линк към Потребител и към неговата беседа, а има само линк към Беседа на Евгени Алексиев, която сега е празна. Аз не виждам как който е на страницата на Евгени Алексиев ще може да забележи лесно беседата на Потребителя Евгени Алексиев. Ако ставаше въпрос за някакви разговори и питания кога съм роден или къде живея през последните месеци, не би било особено важно. Но в конкретния случай с писмото, което можеше и да не го озаглавявам като такова, има концептуални позиции (според мен са такива), свързани с нещата, които са на страницата. Те хвърлят светлина върху това, което правя. Тяхното извеждане в беседа на потребител, до която се достига само като се търси линка на последните промени, според мен не е в полза на съдържанието на основната страница. Но както казах преди, който администрира сайта, той решава. Винаги мога да си направя авторецензия и по друг повод без да я адресирам като писмо.

Тук ще репликирам и по текста по-долу. За това, че уикито може да загуби или за произведението да е обидно. Аз и преди бях писал, че всеки автор би искал за него да има комплексна, а не частична картина. Въпросът е, че всички линкове, които се поместват в уикито, както и в други сайтове, създават следи на много места, като се започне с Гугъл. Така например, има една страница с Категория - произведения, която сега веднага излиза в списъка на името ми на Гугъл и в нея излизат само тези произведения, които имат линкове тук. Всеки, който влиза в Гугъл или в други ресурси, може да си създава така частична представа за хората. Подобни следи, както ти най-добре знаеш, защото с това се занимаваш, се създават дори само от вкарване на дадено име. Интернетпространството с всички тия следи създава картина, имидж, дава информация, за всеки, който се подписва с истинското си има, а не с някакви никове. Поради тази причина, всеки от нас трябва да внимава каква представа се създава за него в интернет. Тук не става въпрос за енциклопедията уики или друг ресурс, а за цялата мрежа с всичките й търсачки. Аз лично бих искал да имам думата при изграждането на картината за мен (вкл. като някакъв автор) в интернетпространството. Смятам, че ние трябва да подхождаме активно в контрола на картината, която се създава. Не да я изопачаваме, а напротив, да е възможно по-пълна. В този смисъл, аз не мисля, че е най-добрият вариант да се създават частични профили, особено когато става въпрос за автори и авторство. Един автор би следвало да се възприема комплексно, както и нещата, които пише, и точно това се бях опитал да обясня с текста на писмото. Не мога да приема да създавам профил, в който да влязат пет-шест текста, които съм писал, когато съм бил дете, изключвайки всичко останало поради едни или други съображения, и това да създава частична представа и внушение за мен и това, което представлява мисленето ми в момента. Именно затова съм писал за метафизика и космологична философия, за да не се обидят произведенията, но пък и затова са сложени в друг раздел. Ако трябва профилът да съдържа само пет-шест разкази от 1974 и 1975 г., аз не бих останал в такава енциклопедия или библиография. Наистина в Беседа Евгени Алексиев не е място за писма, вероятно трябва да извадя някои позиции от писмото и да ги формулирам отделно като авторецензия.

Още веднъж благодаря за разясненията, и извинявай, че ангажирах вниманието ти с тия дълги текстове. Просто останах с впечатлението, че ти така и не разбра какъв е моят подход и защо е такъв. --Предният неподписан коментар е направен от Evgeni2012 (беседа • приноси) .

Опитах се да променя потребителското име на Евгени Алексиев, но се оказва, че такъв потребител вече съществува. Дали е възможно ти да си го направил преди години и да не помниш? Пробвай да се логнеш с това име и с каквато парола предполагаш. Ако не става, поискай да ти изпрати парола, има такава функция.
Уикито тук е специализирано за фантастика. Да опишеш тук сериозно произведение ще е нещо като да се опитваш да свириш Бетховен в цирка: всеки ще пита това зрелище ли трябва да се явява или клоунада, понеже в цирк е мястото на тези два сорта неща. Ако разбирам правилно, между творбите ти има и доста сериозни философски: ако човек намери статия за тях в уики за фантастика, е нормално да ги помисли за фантастика, а това сигурно ще ти е обидно. Това е, което исках да кажа. Дали в такъв случай няма да е по-добре да има статии само за фантастичните разкази, а останалите да са само изброени в статията за теб, евентуално с кратко пояснение и/или линк след всеки? Така ми се струва добър компромис: хем има информация за всичко, хем сериозните неща не рискуват да бъдат взети за фантастика.
(Ако смяташ, че е добре някъде да има един сайт за теб с всичко, което си правил, защо не го направим на специален твой си сайт? С удоволствие ще ти намеря възможност да си направиш такъв и ще ти помогна с правенето. Така става ли? :-)) -- Григор Гачев 21:46, 5 октомври 2012 (EEST)

Гриша, мисля, че преди две или една година се регистрирах с Евгени Алексиев, но не помнех парола и затова за по-бързо, когато исках да кача снимка на книгата (мисля да изтрия страницата и за нея) се регисрирах с Evgeni2012. После видях, че няма пряка връзка между потребителя (т.е. аз) и страницата за мен. И тогава се опитах да трансформирам Evgeni2012 в Евгени Алексиев. Така че не знам сега това, което излиза като Евгени Алексиев дали е от последната трансформация от тия дни или е от преди една-две години. Би трябвало и за двете паролата ми да е една и съща и я знам. Но тази от преди 2 години, когато евентуално съм се регистрирал, не я помня. Имам пароли на различни места и не знам тук каква може да е. Аз слагам всичко,което съм написал, с изключение на цялостен текст, който ще бъде основно трансформиран и доработван, в сайта Стихи.ру. За сега не ми трябва друг сайт. Благодаря ти за предложението. В Стихи.ру има всичко и там ще вкарам всичко, освен това е много мощен ресурс и всяко нещо излиза с линк в Гугъл. Реших да си редуцирам страницата в уикито за фантастика, като махнах някои страници и махнах линковете за текстовете на отделните разкази. Мисля да изтрия и страницата за книгата, като само да остане упомената. Същевременно, ако останат външните връзки към Стихи.ру и Литературен свят, който иска може да намери там всичко, там всичко излиза като списък съз заглавията и линкове, вкл. и за книгата.

Писмото[редактиране]

Писмо до Григор Гачев от Евгени Алексиев от 04.10.2012 г.(Разширение на писмото до Наско Славов :) от същата дата.)

Григоре, здравей. Аз съм Евгени Алексиев. Пиша ти тук, защото малко ми беше трудно да намеря къде точно да ти отговоря на репликата Фантастика? и дали всичко там е фантастика. Аз знаех, че рано или късно този въпрос ще възникне. Затова днес сложих подзаглавие "Други" и нещата, които са "гранични" или "трансгранични" или "трансдисциплинарни" ги вместих под подзаглавия "Други". Отделно съм отделил публикациите в електронните медии (защото там има и от едното и от другото, вкл. и на руски език) и публикациите в периодика, които не са фантастични разкази. В първата категория има и фантастика и "трансдисциплинарни", а втората е отделна, като се има предвид, че в сектор "Фантастика" си има подраздел за публикации в периодика, който се отнася само и изрично до фантастика. Тази вечер писах по тоя въпрос и на Наско Славов. Както му споменах, вие, които сте двигателите, вдъхновителите и основните (може би единствени, не знам) реализатори на сайта, решавате и определяте. Ако искаш, изтривай или модифицирай структурата. На мен ми се струва, че ако се прави профил на автор, не е добре да се посочва само частично какво прави, и да се създава частична представа. Фантастиката му се възприема в контекста и в духа на цялото. Но това е по принцип, защото аз мисля, че много от нещата, които съм правил не са чак толкова дистанцирани от тематиката, затова ги нарекох по-горе "трансдисциплинарни". Разбира се, ако сайтът е посветен на фантастиката, може просто нефантастичните произведения да не се акцентират и да не се задълбава в тях. Но това би се отнасяло за реалистични разкази или статии, които съвсем не се опират в проблематиката на научната фантастика и съответно на всякаква друга фантастика. Бих ти пратил размишленията си на е-мейл за да не вкарвам в смут повече хора, но не го намирам на пръв поглед, затова пиша тук. И ето какво още си мисля, което споделих и с Наско:

- По отношение на Нефантастиката. Научнопопулярните статии, публикувани в периодиката нямах намерение да ги описвам. Но проблемът е, че много от нещата, които пиша напоследък и които тия дни бях включил под заглавие "Нефантастика", всъщност не са съвсем Нефантастика, макар че и не мога да ги вкарам в графата фантастични разкази. Текстовете имат връзка с моята фантастика или с това, което смятам да разработвам нататък. Имат връзка с проблеми, които са част от реалности, свързани с фантастиката. Затова днес реших да заменя подзаглавието "Нефантастика" с подзаглавие "Други". Ако решите, върнете го, както прецените. Освен това сметнах, че е по-добре частта с произведенията онлайн да излезе отгоре, а дългият списък със статии в периодиката да слезе накрая, защото в списъка онлайн има по-актуални за мен неща от последно време, които и ще са основа на това, което ще продължавам да правя. С две думи, повечето от нещата, които пиша напоследък и съм вкарал в сайта, освен предишните статии, влезли в книгата, от предните години, свързвам със света, който ще описвам в произведение, което може би ще бъде в категорията фантастика, защото ще се отнася за бъдещето. Темите са свързани с разбирането ми за Вселената, пространството, времето, движението в тях, съзнанието, вътрешните пластове, пътища, портали и т.н. Всичко това може би може да има значение в тематиката "Фантастика", макар и вероятно да е по-добре да е в категория "Други", за да е отделено от разказите, които съм правил едно време. На сбирката във вторник стана разговор около темата кое е фантастика и кое не е фантастика. Изглежда вече има и по-широко разбиране за фантастиката.

- В статиите за паранормалното много от нещата са на границата на фантастиката, да не кажа че са в рамките на фантастиката, по-точно - "почтифантастика", макар, че става въпрос за събития и състояния, представяни като реални и реалност, неща, които реално стават и съществуват. Въпросът е двустранен, защото нещата са въпрос на изследване и доказване, а за да го твърдиш, трябва да си присъствал. Иначе, може да имаме разбирането, че всичко това е възможно и е в рамките на потенциала на човешките възможности, но за да го твърдим като реалност в настоящия момент, трябва да е доказано пред нас. Същевременно, статиите за уфологията и различните случаи, свързани с нея, са пряко свързани и със света на фантастиката.

- Преди малко ми хрумна също, че не е зле да сложа допълнително и подзаглавие "Нефантастика", в което да маркирам и няколко обикновени реалистични разкази, писани в ония години и публикувани в "Родна реч" и в "Средношколско знаме". И ако имам нещо, което е извън проблематиката, свързана с фантастичното или с бъдещето, или с мистерията на реалността - Вселената, времето, пространството - и него мога да отбележа под подзаглавието "Нефантастика". Какво ще кажеш? В крайна сметка вие "двигателите" на сайта решавате как да бъде оформен сайтът и както вие решите така ще го правя и моя профил.

- Така например, във "Висшата форма на свобода" и в "Среща в лабиринта" разказвам за мои пътувания в коридорите на съзнанието и за срещи и разговори с вътрешни учители, които аз описвам като реално събитие, като реално състояние, като реално навлизане в коридори, които водят към портали към други нива и най-накрая към други реалности. Но някой може да каже, че това, което аз разказвам като реално случило се (както и други текстове в този аспект, които тепърва ще напиша във връзка с пътуванията ми из Вътрешната сфера) не е реалност, а е фантастика. Аз може да отговоря, че това не е фантастика, а е реалност и че съм описал и обосновал тази реалност, постигнато състояние, извършена практика, духовна практика, посетени реални измерения, състояния, които съм достигнал. Но други ще ме упрекнат, че всъщност съм написал научно-фантастично или фантастично произведение. Въпрос на решение кой как иска да квалифицира, определи и класифицира нещата. Аз за сега няма да се старая да категоризирам нещата, които съм написал и тия, които ще напиша по-нататък. От моя гледна точка, няма да е фантастично, а реалистично, няма да е фантастика, а реалистика. Но в последния момент преди издаването, някой може да напише рецензия за научно-фантастичен роман, например. Но това няма да промени съдържанието и посланията вътре. Основата е свързана с представи за времето, пространството, движението, които може да се окажат или определят като фантастични, защото ще бъдат в сферата на недоказуемото, макар и аз да смятам за реални и истинни, просто са антитези на някои вече приети и приповтаряни в науката схващания и теории. За мен такива постановки са в сферата на теоретичната физика, философията и космологията, и описват реалността такава, каквато е. Но някой може да сметне и да напише, че имат нещо общо с фантастиката. Но доколкото тази физична реалност ще е свързана и ще е основа на събитията в един свят на бъдещето, в известна степен има значение и за фантастиката.

- Дали събитията, през които съм минал във Вътрешната сфера, ще могат да бъдат приети като реалност, докато и други хора не се научат да влизат там и да ги преживеят, та дори и да се срещат едни с други там ... т.е., докато не се влиза масово вътре и не се споделя от множество хора, няма как да се обяви за реалност... - тук взимам повод от такава реплика на Наско Славов по този въпрос - в тази връзка, трябва да се сетим, че за индийците (или поне за мнозина от тях) Йога е реалност, може да се каже и религия, и философия, а крайната идея на йога е сливане с Брахмана. Ще кажеш, че това е религия. Но дали знаем истината? Там не оспорват поради това, че не всички успяват да постигнат или да се слеят, както и не се оспорват твърдения на определени хора за постиганото в състояния на медитация и за достигане на състоянието "самадхи". Това са реалности, които никой не оспорва само защото не е присъствал там вътре, за да свидетелства.

- Разбира се, Пътят на вътрешната реалност (или "Йога на интегралното съзнание", която искам да формулирам) е път на бъдещото развитие на човека и няма гаранция, че ще бъде овладян масово на този етап или в близко бъдеще. Но колкото и да умуваме, някой може да определи текстовете ми за тази реалност и тези светове като фантастика, дори ако аз претендирам, че съм бил там и че през "Там" съм преминал две хиляди години напред в бъдещето. В крайна сметка, целта ми е да го разкажа, няма значение дали ще се определи като реалистичен или като фантастичен текст, това няма да промени посланията, смисъла и истината.

- Както казах, вие решавате по отношение на структурата и класификациите в сайта. Както кажете, така ще действаме. :) Поздрави и много благодаря за усилията. Страхотен проект е. Хубаво е да оставим нещо след себе си. Дано да не се срине електронната система в света и да не се заличи всичко, което вкарваме. Евгени Алексиев

Принципно уикито тук е само за фантастика, за да можем да покрием поне донякъде областта със скромните си усилия. Тоест, каквото е фантастика заслужава тук статия (страница), а каквото не е - само споменаване в статията за автора, без своя страница.
За това кое е фантастика - не зная да има абсолютно точна, изчерпателна и не-субективна формулировка. Затова бих разчитал на твоята преценка какво от нещата ти е фантастика и какво не е. Принципно общото мнение дали нещо е фантастика или не тежи повече от единичното, но аз не смогвам да изчета всички описани произведения, така че нямам свое мнение. Ако възникнат проблеми, тогава ще им мислим. -- Григор Гачев 01:44, 5 октомври 2012 (EEST)

Евгени Алексиев :) Много тежка задача ми поставяш. Да преценявам кое е фантастика и кое не е от това, което пиша. :) Като разговарях с Атанас Славов, той спомена термина "философска фантастика". Възможно е в неговата рамка да се вмъкват някои от текстовете ми, които пораждат на пръв поглед въпроса дали са в областта на фантастиката или на реалистиката.

Аз бих казал и това, че същността на някои от текстовете e "космологична философия", на други е метафизика, на трети е свързана с теоретичната физика и космологията, а на четвърти е прогностика. Всички те се опитват да описват основите на една представа за Реалността.

Дали тази Реалност е фантастична, философско-фантастична или метафизична? На този етап поне няма да съм аз, който ще определя, защото аз описвам нещата такива, каквито считам и вярвам, че реално съществуват. В този смисъл, според мен това е физичната и космологичната реалност. Мисля също, че в такава реалност ще се развива светът и човечеството в по-далечното бъдеще. Естествено, тази реалност е тясно свързана и с възможностите и потенциала на човешкото съзнание. От нея произтичат и възможностите и перспективите на взаимодействие, и съответно посоката на развитие в далечно бъдеще.

За сега мисля да не правя повече страници, и без това не обичам да обяснявам това, което вече съм написал, а и всичко може да се намери лесно онлайн чрез линковете, които са на страницата. Евгени Алексиев

Не се безпокой, нужно е не дълбоко философско разграничаване, а просто преценка дали нещо е за тук или не е. Ако нещо е фантастика, а не е тук, ще е загуба за уикито. Ако нещо не е фантастика, а е тук, може да е обидно за нещото. Това са ми съображенията. -- Григор Гачев 13:01, 5 октомври 2012 (EEST)

Отговорих и на това по-горе.