Редактиране на „Хакери на човешките души“

Направо към: навигация, търсене

Внимание: Не сте влезли в системата. Ако направите редакция IP-адресът Ви ще бъде публично видим. Ако влезете или си създадете акаунт, редакциите Ви ще бъдат свързани с потребителското Ви име, заедно с други преимущества.

Редакцията може да бъде върната. Прегледайте долното сравнение и се уверете, че наистина искате да го направите. След това съхранете страницата, за да извършите връщането.
Текуща версия Вашият текст
Ред 46: Ред 46:
 
== Герои, места и термини ==
 
== Герои, места и термини ==
  
=== Герои ===
+
I'm shocked that I found this info so eisaly.
 
 
Имената на героите на Иван Попов са също плод на езиковото му експериментаторство, което е намерило отражение в измислянето на неологизми в целия роман. Те са контаминации или директни преноси от имена на известни личности, герои от игри, книги, дори - от имената на приятели на автора. Така например името Балабан на един от главните герои препраща към фамилиите на двама от най-известните учени българисти - Ал. Теодоров-Балан, прословут с ексцентризма си, с неудържимото желание да измисля нови думи и да се бори за прочистване на езика от чуждици, и Александър Балабанов - един от отличните познавачи на античните култури. Фамилията на Сидорчук подозрително напомня тази на Андрей Лазарчук, представител на направлението в руската фантастика, самонарекло се „турбореализъм“, чийто почитател и последовател е самият Попов. Сред героите се появява и един Дик Пейн, подсещащ ни за героя от компютърните игри Макс Пейн - на него в романа е отредена „достойната“ съдба да падне в селски клозет на финала. Самите герои прилагат езиковото инженерство на ниво измисляне на вариации на имената на останалите - това е характерно за Балабан, който прекръщава останалите: Сидорчук става Сидореско, Сидорайло и т. н., Григор - Глигор, Грегоар, Глигоар и пр.
 
 
 
Както отбелязва Васил Велчев в послеписа, героите, както и някои образи и теми, преминават в ''„Хакери на човешките души“'' от предишната книга на Иван Попов - ''„[[Нашите марковски процеси]]“''.
 
 
 
Освен на главни и второстепенни, традиционно делене, героите могат да се разделят и на действащи и такива, които така и не се появяват, но непрекъснато се споменават в романа - като Сингх и Ирина. На пръв поглед подобно делене може да изглежда маловажно, но с оглед постройката на книгата като оксиморон (стилистична фигура, съчетаваща привидно несъчетаеми понятия, думи с противоположно значение, парадоксално звучащи антитези) най-вероятно е част от замисъла на автора.
 
 
 
==== Главни ====
 
 
 
* [[Балабан]]
 
* [[Джон Дж. Дж. Сидорчук]]
 
 
 
==== Второстепенни ====
 
 
 
* Макилрой
 
* Альоша Асанович
 
* Антон
 
* Делиан
 
* Глигор (Григор, Грегоар, Глигоар)
 
* Лука
 
* Дик Пейн
 
* Търтея и др.
 
  
 
=== Места ===
 
=== Места ===
Ред 76: Ред 54:
 
* [[Несла (Хакери на човешките души)|Несла]]
 
* [[Несла (Хакери на човешките души)|Несла]]
  
=== Термини ===
+
Articles like this really grseae the shafts of knowledge.
 
 
* [[хуманитарни технологии]]
 
* охлос - тълпа
 
* политолъг, социолъг
 
  
 
=== Съдържание ===
 
=== Съдържание ===

Моля, обърнете внимание на това, че всички приноси към БГ-Фантастика се публикуват при условията на Лиценз за свободна документация на GNU 1.3 или по-нов (за подробности вижте БГ-Фантастика:Авторски права). Ако не сте съгласни вашата писмена работа да бъде променяна и разпространявана без ограничения, не я публикувайте.

Също потвърждавате, че вие сте написали материала или сте използвали свободни ресурсиобществено достояние или друг свободен източник. Ако сте ползвали чужди материали, за които имате разрешение, непременно посочете източника.

Не публикувайте произведения с авторски права без разрешение!
Отказ | Помощ за редактиране (отваря се в нов прозорец)