Разлика между версии на „Несла (Хакери на човешките души)“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
м (Борислав: Без категория „Измислени места по име - Н“)
м (Форматиране и подреждане)
 
(Не е показана една междинна версия от друг потребител)
Ред 1: Ред 1:
 
{{Инфокутия място
 
{{Инфокутия място
| име             = Несла
+
| име = Несла
| картинка       =  
+
| картинка =  
| px             =  
+
| px =  
| картинка-текст =  
+
| картинка-текст =  
| описание       = място, което героите в романа измислят, а се оказва съществуващо
+
| описание = място, което героите в романа измислят, а се оказва съществуващо
| асоциации       =  
+
| асоциации =  
| автор           = [[Иван Попов]]
+
| автор = [[Иван Попов]]
| други-автори   =  
+
| други-автори =  
| първа поява     = ''„[[Хакери на човешките души]]“''
+
| първа поява = ''„[[Хакери на човешките души]]“''
| още в           =  
+
| още в =  
| поредица       =  
+
| поредица =  
| бележки         =  
+
| бележки =  
 
}}
 
}}
  
 
{{към пояснение|Несла|Несла}}
 
{{към пояснение|Несла|Несла}}
  
'''НЕСЛА''' е името на място, което героите в романа на [[Иван Попов]] ''„[[Хакери на човешките души]]“'' са измислили, а то се е оказало съществуващо на картата. То е най-важната част в предизборен лозунг, в който е приложен езиково-инженерен метод за привличане на вниманието на електората.  
+
'''Несла''' е името на място, което героите в романа на [[Иван Попов]] ''„[[Хакери на човешките души]]“'' са измислили, а то се оказва съществуващо на картата. То е най-важната част в предизборен лозунг, в който е приложен езиково-инженерен метод за привличане на вниманието на електората.
  
 
== Описание ==
 
== Описание ==
За пръв път името Несла се появява в главата '''"Втори живот за курвите от Несла"'''. То е част от изключително популярен и успешен предизборен лозунг, който е измислен, за да привлече вниманието на отегчения електорат.  
+
За пръв път името Несла се появява в главата '''„Втори живот за курвите от Несла“'''. То е част от изключително популярен и успешен предизборен лозунг, който е измислен, за да привлече вниманието на отегчения електорат.
  
Езиково-инженерният трик залага на това, че почти никой от избирателите не е и чувал за съществуването на място с име Несла. Затова, когато видят плакат с надпис '''"Смърт на курвите от Несла"''', хората няма да обърнат внимание на често употребяваните в предизборни агитации думи ''"смърт"'' и ''"курви"'', а - както и става - треска ще ги втресе докато не разберат какво е това НЕСЛА и къде се намира. А покрай шумотевицата, тичането напред-назад и разпитването, партията, която е издигнала този лозунг, ще спечели непрекъснато споменаване и набиване в главите на електората, съответно - изборите.
+
Езиково-инженерният трик залага на това, че почти никой от избирателите не е и чувал за съществуването на място с име Несла. Затова, когато видят плакат с надпис '''„Смърт на курвите от Несла“''', хората няма да обърнат внимание на често употребяваните в предизборни агитации думи „смърт“ и „курви“, а - както и става - треска ще ги втресе, докато не разберат какво е това Несла и къде се намира. А покрай шумотевицата, тичането напред-назад и разпитването, партията, която е издигнала този лозунг, ще спечели непрекъснато споменаване и набиване в главите на електората, съответно - изборите.
  
Впоследствие се оказва, че това измислено място наистина съществува и го има на картата. А тъй като романът на Иван Попов се гради на принципа на оксимороните, лозунгът, огласяващ смъртта на едно изфантазирано място, дава живот на това място.  
+
Впоследствие се оказва, че това измислено място наистина съществува и го има на картата. А тъй като романът на Иван Попов се гради на принципа на оксимороните, лозунгът, огласяващ смъртта на едно изфантазирано място, дава живот на това място.
  
И понеже авторът следва схващането, че добрият текст трябва да действа като вирус и да заразява човешкото съзнание - ако проверите в Уикипедия ще видите, че фикционалното място Несла от романа "Хакери на човешките души" си има своята червена точка на село в Софийска област на картата на България. Информацията за него е твърде оскъдна, видно е, че е гранично, но научавате толкова малко, че си остава да плува в представите ви под формата на литературна приумица. Докато не отидете до там да видите има ли го - съмнението, че за пореден път хакерският подход на Иван Попов ви провокира, остава.
+
И понеже авторът следва схващането, че добрият текст трябва да действа като вирус и да заразява човешкото съзнание - ако проверите в Уикипедия, ще видите, че фикционалното място Несла от романа ''„Хакери на човешките души“'' си има своята червена точка на село в Софийска област на картата на България. Информацията за него е твърде оскъдна, видно е, че е гранично, но научавате толкова малко, че си остава да плува в представите ви под формата на литературна приумица. Докато не отидете до там да видите има ли го - съмнението, че за пореден път хакерският подход на Иван Попов ви провокира, остава.

Текуща версия към 17:58, 7 юли 2011

Несла

Описание: място, което героите в романа измислят, а се оказва съществуващо

Автор: Иван Попов
Поява в: Хакери на човешките души
Емблема за пояснителна страница Вижте пояснителната страница за други значения на Несла.


Несла е името на място, което героите в романа на Иван Попов Хакери на човешките души са измислили, а то се оказва съществуващо на картата. То е най-важната част в предизборен лозунг, в който е приложен езиково-инженерен метод за привличане на вниманието на електората.

Описание[редактиране]

За пръв път името Несла се появява в главата „Втори живот за курвите от Несла“. То е част от изключително популярен и успешен предизборен лозунг, който е измислен, за да привлече вниманието на отегчения електорат.

Езиково-инженерният трик залага на това, че почти никой от избирателите не е и чувал за съществуването на място с име Несла. Затова, когато видят плакат с надпис „Смърт на курвите от Несла“, хората няма да обърнат внимание на често употребяваните в предизборни агитации думи „смърт“ и „курви“, а - както и става - треска ще ги втресе, докато не разберат какво е това Несла и къде се намира. А покрай шумотевицата, тичането напред-назад и разпитването, партията, която е издигнала този лозунг, ще спечели непрекъснато споменаване и набиване в главите на електората, съответно - изборите.

Впоследствие се оказва, че това измислено място наистина съществува и го има на картата. А тъй като романът на Иван Попов се гради на принципа на оксимороните, лозунгът, огласяващ смъртта на едно изфантазирано място, дава живот на това място.

И понеже авторът следва схващането, че добрият текст трябва да действа като вирус и да заразява човешкото съзнание - ако проверите в Уикипедия, ще видите, че фикционалното място Несла от романа „Хакери на човешките души“ си има своята червена точка на село в Софийска област на картата на България. Информацията за него е твърде оскъдна, видно е, че е гранично, но научавате толкова малко, че си остава да плува в представите ви под формата на литературна приумица. Докато не отидете до там да видите има ли го - съмнението, че за пореден път хакерският подход на Иван Попов ви провокира, остава.