Разлика между версии на „Стачка“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
(НФ разказ от Емил Христов)
 
м (дребни)
Ред 17: Ред 17:
 
}}
 
}}
  
'''''„Стачка“''''' е фантастичен разказ от [[Емил Христов]], издадена през [[1964 г.]].  
+
'''''„Стачка“''''' е фантастичен разказ от [[Емил Христов]], издаден през [[1964 г.]].  
  
 
== Сюжет ==
 
== Сюжет ==
  
 
{{spoilers}}
 
{{spoilers}}
Изобретател построява машина, която на основа на математически формули, описващи духовните взаимовръзки между хората, да изготви сценарий  за телевизионно предаване. Истинския притежател на телевизията (в някакво неопределено бъдеще) е Църквата. Светите отци изисква от изобретателя в предаването да бъдат представени християнските догми. Тъй като, машината може да оперира само с логически понятия не успява да се справи с поставената и задача. Религията не се поддава на логическо обяснение и машините не могат да вярват.
+
Изобретател построява машина, която на основа на математически формули, описващи духовните взаимовръзки между хората, да изготви сценарий  за телевизионно предаване. Истинският притежател на телевизията (в някакво неопределено бъдеще) е Църквата. Светите отци изискват от изобретателя в предаването да бъдат представени християнските догми. Тъй като, машината може да оперира само с логически понятия, не успява да се справи с поставената ѝ задача. Религията не се поддава на логическо обяснение и машините не могат да вярват.
 
{{endspoilers}}
 
{{endspoilers}}
  

Версия от 22:51, 24 април 2007

Стачка
Автор(и): Емил Христов
Първо издание: 1964 г.
Жанр(ове): научна фантастика
Изкуство: литература
Вид: разказ


„Стачка“ е фантастичен разказ от Емил Христов, издаден през 1964 г..

Сюжет

 

Внимание: Материалът по-долу разкрива сюжета на произведението!

 

Изобретател построява машина, която на основа на математически формули, описващи духовните взаимовръзки между хората, да изготви сценарий за телевизионно предаване. Истинският притежател на телевизията (в някакво неопределено бъдеще) е Църквата. Светите отци изискват от изобретателя в предаването да бъдат представени християнските догми. Тъй като, машината може да оперира само с логически понятия, не успява да се справи с поставената ѝ задача. Религията не се поддава на логическо обяснение и машините не могат да вярват.  

Внимание: Край на разкриващата сюжета част.