Разлика между версии на „Несла (Хакери на човешките души)“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
м (Борислав: Без категория „Измислени места по име - Н“)
м (дребни)
Ред 16: Ред 16:
 
{{към пояснение|Несла|Несла}}
 
{{към пояснение|Несла|Несла}}
  
'''НЕСЛА''' е името на място, което героите в романа на [[Иван Попов]] ''„[[Хакери на човешките души]]“'' са измислили, а то се е оказало съществуващо на картата. То е най-важната част в предизборен лозунг, в който е приложен езиково-инженерен метод за привличане на вниманието на електората.  
+
'''Несла''' е името на място, което героите в романа на [[Иван Попов]] ''„[[Хакери на човешките души]]“'' са измислили, а то се оказва съществуващо на картата. То е най-важната част в предизборен лозунг, в който е приложен езиково-инженерен метод за привличане на вниманието на електората.  
  
 
== Описание ==
 
== Описание ==
За пръв път името Несла се появява в главата '''"Втори живот за курвите от Несла"'''. То е част от изключително популярен и успешен предизборен лозунг, който е измислен, за да привлече вниманието на отегчения електорат.  
+
За пръв път името Несла се появява в главата '''„Втори живот за курвите от Несла“'''. То е част от изключително популярен и успешен предизборен лозунг, който е измислен, за да привлече вниманието на отегчения електорат.  
  
Езиково-инженерният трик залага на това, че почти никой от избирателите не е и чувал за съществуването на място с име Несла. Затова, когато видят плакат с надпис '''"Смърт на курвите от Несла"''', хората няма да обърнат внимание на често употребяваните в предизборни агитации думи ''"смърт"'' и ''"курви"'', а - както и става - треска ще ги втресе докато не разберат какво е това НЕСЛА и къде се намира. А покрай шумотевицата, тичането напред-назад и разпитването, партията, която е издигнала този лозунг, ще спечели непрекъснато споменаване и набиване в главите на електората, съответно - изборите.
+
Езиково-инженерният трик залага на това, че почти никой от избирателите не е и чувал за съществуването на място с име Несла. Затова, когато видят плакат с надпис '''„Смърт на курвите от Несла“''', хората няма да обърнат внимание на често употребяваните в предизборни агитации думи „смърт“ и „курви“, а - както и става - треска ще ги втресе, докато не разберат какво е това Несла и къде се намира. А покрай шумотевицата, тичането напред-назад и разпитването, партията, която е издигнала този лозунг, ще спечели непрекъснато споменаване и набиване в главите на електората, съответно - изборите.
  
 
Впоследствие се оказва, че това измислено място наистина съществува и го има на картата. А тъй като романът на Иван Попов се гради на принципа на оксимороните, лозунгът, огласяващ смъртта на едно изфантазирано място, дава живот на това място.  
 
Впоследствие се оказва, че това измислено място наистина съществува и го има на картата. А тъй като романът на Иван Попов се гради на принципа на оксимороните, лозунгът, огласяващ смъртта на едно изфантазирано място, дава живот на това място.  
  
И понеже авторът следва схващането, че добрият текст трябва да действа като вирус и да заразява човешкото съзнание - ако проверите в Уикипедия ще видите, че фикционалното място Несла от романа "Хакери на човешките души" си има своята червена точка на село в Софийска област на картата на България. Информацията за него е твърде оскъдна, видно е, че е гранично, но научавате толкова малко, че си остава да плува в представите ви под формата на литературна приумица. Докато не отидете до там да видите има ли го - съмнението, че за пореден път хакерският подход на Иван Попов ви провокира, остава.
+
И понеже авторът следва схващането, че добрият текст трябва да действа като вирус и да заразява човешкото съзнание - ако проверите в Уикипедия, ще видите, че фикционалното място Несла от романа ''„Хакери на човешките души“'' си има своята червена точка на село в Софийска област на картата на България. Информацията за него е твърде оскъдна, видно е, че е гранично, но научавате толкова малко, че си остава да плува в представите ви под формата на литературна приумица. Докато не отидете до там да видите има ли го - съмнението, че за пореден път хакерският подход на Иван Попов ви провокира, остава.

Версия от 14:32, 7 ноември 2007

Несла

Описание: място, което героите в романа измислят, а се оказва съществуващо

Автор: Иван Попов
Поява в: Хакери на човешките души
Емблема за пояснителна страница Вижте пояснителната страница за други значения на Несла.


Несла е името на място, което героите в романа на Иван Попов Хакери на човешките души са измислили, а то се оказва съществуващо на картата. То е най-важната част в предизборен лозунг, в който е приложен езиково-инженерен метод за привличане на вниманието на електората.

Описание

За пръв път името Несла се появява в главата „Втори живот за курвите от Несла“. То е част от изключително популярен и успешен предизборен лозунг, който е измислен, за да привлече вниманието на отегчения електорат.

Езиково-инженерният трик залага на това, че почти никой от избирателите не е и чувал за съществуването на място с име Несла. Затова, когато видят плакат с надпис „Смърт на курвите от Несла“, хората няма да обърнат внимание на често употребяваните в предизборни агитации думи „смърт“ и „курви“, а - както и става - треска ще ги втресе, докато не разберат какво е това Несла и къде се намира. А покрай шумотевицата, тичането напред-назад и разпитването, партията, която е издигнала този лозунг, ще спечели непрекъснато споменаване и набиване в главите на електората, съответно - изборите.

Впоследствие се оказва, че това измислено място наистина съществува и го има на картата. А тъй като романът на Иван Попов се гради на принципа на оксимороните, лозунгът, огласяващ смъртта на едно изфантазирано място, дава живот на това място.

И понеже авторът следва схващането, че добрият текст трябва да действа като вирус и да заразява човешкото съзнание - ако проверите в Уикипедия, ще видите, че фикционалното място Несла от романа „Хакери на човешките души“ си има своята червена точка на село в Софийска област на картата на България. Информацията за него е твърде оскъдна, видно е, че е гранично, но научавате толкова малко, че си остава да плува в представите ви под формата на литературна приумица. Докато не отидете до там да видите има ли го - съмнението, че за пореден път хакерският подход на Иван Попов ви провокира, остава.