БГ-Фантастика:Гласувания
На тази страница се извършват гласувания по въпроси, засягащи БГ-Фантастика.
Съдържание
Външни връзки към мнения в свободните форуми
Премествам от беседата към "ВИРТ" (добре е да прегледате статията, за да имате представа за един конкретен случай):
Искаме ли да слагаме в статиите външни връзки към мнения в свободни форуми като дир-ския, абв, Буквите и прочие? Такива мнения нямат тежестта на документ, публикуван в издание, дори електронно, и позоваването на тях е съмнително от фактологическа гледна точка (специално дир-ът е меко казано неблагонадежен... освен за вдигане на кръвното, там няма прошка ;))
Варианти:
А) Никакви външни връзки към форуми, никъде.
Б) Връзки само в тялото на статията, не в секция "Външни връзки" накрая.
В) Връзки само в секция "Външни връзки", никакви в тялото.
Г) Връзки навсякъде. Шуробаджанащина форевър.
(Това последното е болното чувство за хумор на Калин, не опит да се повлияе на гласуването.)
Д) Друго - опишете.
(Интересен е случаят с Фантазийска преводаческа школа, чиято дейност засега е представена само като постинги във форум - Фантазия в Буквите. Гласуването тук е принципно; за всички случаи, в които се колебаем, очевидно ще решаваме индивидуално.)
Аз гласувам Б): запазва ни правото за лични мнения, подкрепени с препратка навън (оставена като дискретното "[1]" например), без да се натрапва излишно в очите като препоръчвана връзка в края на статията. Виждал съм нещо подобно в голямата Уики, мисля. --k. 21:50, 27 януари 2007 (EET)
- Гласувам А) - най-малкото защото повечето форуми практикуват архивиране на остарелите теми, поради което препратката се променя. Освен това форумите са място за изказване на лични мнения, а тук се опитваме да ги избягваме. Не разбрах обаче смисъла за разграничаване на Б) и В) - какво значение има къде е препратката; по-важно е да решим дали изобщо да ги има. --Mandor 10:04, 28 януари 2007 (EET)
- Сложих Б) и В), понеже за мен въпросът не е в "изцяло да - изцяло не", а в натрапчивостта на препратката: тия, които са обособени под статията, ми се набиват в очите много повече от вътрешните. Ако никой не гласува за тях, значи е нямало нужда. :) --k. 10:31, 28 януари 2007 (EET)
- А). Мястото им не е тук - прекалено лоша слава имат, както и Калин е казал. Ако на някого му се отсява нещо ценно сред плява - свободните форуми са на един Гугъл разстояние.
- Иначе, върл противник съм на линковете, праснати ей така насред статията, просто едно "[1]" без никакво описание. За ФПШ не е проблем линк във външните препратки. --Intery 13:53, 28 януари 2007 (EET)
- Малко не е ясно по какви правила върви гласуването - още нямаме приети! Но ще се справим някак, в краен случай ще решавам еднолично. -- Григор Гачев 19:25, 28 януари 2007 (EET)
- Що бе, ако някой не е съгласен с предложените от тебе, да казва сега, или да мре. Завинаги. :D --k. 20:28, 28 януари 2007 (EET)
- A). Форумите са прекалено непостоянни като препратки, за да може да им се разчита. За ФПШ - ако трябва, ще й направя един сайт, и ще има накъде да се насочват линковете. -- Григор Гачев 19:25, 28 януари 2007 (EET)
- Малко съм пристрастен в случая и ще се въздържа, но все пак това са ЕДИНСТВЕНИТЕ рецензии на ВИРТ. А и на повечето книги може да се намерят рецензии по форуми, блогове и подобни места. Струва ли си да се лишава евентуалният читател от това, само заради сигурността на връзките? --Bukvite 04:20, 29 януари 2007 (EET)
- Не знам дали отговарям на условията за гласуване, но искам да обърна вниманието на една подробност: трябва да се прави разлика между кръстосани мнения из форумите, още повече подписани с ник и специално написана рецензия от автор с постоянен адрес в е-списание, още повече ако то има и хартиено издание.АПС
- На условията за гласуване отговаряш с гаранция. А с линковете проблемът е не в авторитета на автора, а в постоянството на линка (мненията из форумите са много мимолетни - днес страничката я има, утре вече я няма...) -- Григор Гачев 00:19, 3 февруари 2007 (EET)
- A). --Sol lam 16:30, 7 февруари 2007 (EET)
Гласуване на правила за гласуване в БГ-Фантастика
Към момента си нямаме такива. За това, за целите на това гласуване, еднолично обявявам следните правила:
- Има право да гласува всеки, който има не по-малко от десет редакции, които не са мъничета.
- Продължителността на гласуването е 2 седмици (до 00:00 ч. на 11 февруари 2007 г.). След изтичането на този срок ще обобщя резултатите.
- Предложението ще се счита за прието, ако са го подкрепили поне 3/4 от гласувалите.
Също, нужно е да гласуваме правилата за работа, и администраторите (към момента те са определени еднолично от мен, и легитимността им е малко недемократична).
Предлагам за гласуване следните правила (и други). Всяко от тях ще бъде гласувано поотделно:
Как се извършва гласуването
Текущите гласувания се обявяват на страница БГ-Фантастика: Гласувания. След изтичането на предварително обявен срок, не по-кратък от една седмица, администратор обявява гласуването за приключено, сумира гласовете и обявява резултатите.
При нужда от спешни действия по въпроси, подлежащи на гласуване, и невъзможност гласуването да се проведе или изчака, администратори могат да вземат решение да действат пряко. Взетото решение при първа възможост се гласува; ако не получи изискващото се одобрение, бива анулирано, и администраторът губи правата си за тримесечен срок (при повторен провал - до ново гласуване на администраторски права, но не по-малко от година).
- За -- Григор Гачев 00:33, 29 януари 2007 (EET)
-
За --Intery 06:38, 29 януари 2007 (EET)
- А минимален брой гласове? Вярно, че сме малко още, но все пак... --Intery 07:36, 29 януари 2007 (EET)
- Аз предлагам след като веднъж определим броя на хората, които имат право да гласуват, да считаме за валидни само ония гласувания, в които са участвали поне две трети от "гласоподавателите" (ангажирана демокрация, значи ;). Ако не са се събрали две трети, когато изтече срокът, да го удължаваме и да подканваме негласувалите (със съобщения в беседата/имейли) да се включат. Така може да разберем своевременно и ако някой е бил активен редактор, но вече (или точно в тоя момент) не иска да взема отношение.
- Тъй или иначе, изчаквам за доуточняване. --k. 09:43, 29 януари 2007 (EET)
- "Ангажирана демокрация" означава "за ангажираните - демокрация, за останалите - оглавник и повод; ако не им харесва - да са били ангажирани, никой не ги е спрял". Има обявен 2 седмици срок за гласуване: ако някой за толкова време не се е мръднал да драсне два реда тук, значи не заслужава мнението му да се взима предвид.
- Принципът е: право на глас по даден въпрос имат тези, които въпросът касае. Дали въпросът те касае се доказва с дали си се погрижил навреме да дадеш гласа си по него. Това е много важно правило, и съм абсолютно против да бъде нарушавано. По тази причина: минимален брой гласове за гласуванията няма, който гласувал - дал мнение, който не гласувал - да е, който късно загрял - на негов гръб се учим защо е важно да гласуваме. -- Григор Гачев 19:17, 29 януари 2007 (EET)
- Добре казано, че и убедително. *хихик*
- За. --k. 20:17, 29 януари 2007 (EET)
- Принципът е: право на глас по даден въпрос имат тези, които въпросът касае. Дали въпросът те касае се доказва с дали си се погрижил навреме да дадеш гласа си по него. Това е много важно правило, и съм абсолютно против да бъде нарушавано. По тази причина: минимален брой гласове за гласуванията няма, който гласувал - дал мнение, който не гласувал - да е, който късно загрял - на негов гръб се учим защо е важно да гласуваме. -- Григор Гачев 19:17, 29 януари 2007 (EET)
- Добре, съгласих се .
- За --Intery 20:21, 29 януари 2007 (EET)
- Въпрос - кой ще има право да предлага теми за гласувания? --Mandor 20:51, 2 февруари 2007 (EET)
- Всеки регистриран потребител -- Григор Гачев 00:16, 3 февруари 2007 (EET)
- Въпрос - гласувалите "пас" участват ли в изчисляването процента на подкрепилите предложението? Според мен не бива. --Mandor 20:51, 2 февруари 2007 (EET)
- Уви, участват. Така е прието. -- Григор Гачев 00:16, 3 февруари 2007 (EET)
- Въпрос - всъщност къде да слагаме въпросите и уточненията относно гласуваната тема? --Mandor 20:51, 2 февруари 2007 (EET)
- Тук става. -- Григор Гачев 00:16, 3 февруари 2007 (EET)
Кой има право да гласува
- Има право да гласува всеки потребител, който
- е регистриран с потребителско име
- има за последните 30 дни поне 10 редакции.
- Броят се само редакции, които са:
- направени преди момента на подаване на гласа
- в публичните пространства тук (главното и "Шаблон")
- не са мъничета (значимо допринасят за съдържанието или оформлението на статия)
- не са отхвърлени.
- След като уикито навърши три месеца от официалното му обявяване (18 декември 2006 г.) към тези изисквания автоматично ще се добавят следните две:
- Потребителят да е регистриран от поне един месец време, броено към момента на подаване на гласа му.
- Потребителят да има, откакто е регистриран, поне 50 редакции, броени както е указано по-горе.
- За -- Григор Гачев 00:33, 29 януари 2007 (EET)
- За --Intery 06:38, 29 януари 2007 (EET)
- За --k. 09:43, 29 януари 2007 (EET)
- Въздържам се (Нямам основания за "против", но ми изглежда сложно. Как да разбере някой дали има право да гласува с този "наръч" правила?) --Mandor 20:39, 2 февруари 2007 (EET)
- Просто е - регистриран си, имаш нужния стаж и брой редакции, можеш да гласуваш -- Григор Гачев 00:16, 3 февруари 2007 (EET)
- Наистина е просто, когато ти кажат директно - "ти имаш право", но постави се на мое място... Или на мястото на който и да е от не-толкова-редовните-посетители. Аз, например, се почудих около 15-ина минутки - имам ли право, нямам ли - после се отказах да гласувам. Ако не ми беше напомнил в беседата, нямаше да взема участие поради тази проста причина. --Mandor 08:19, 3 февруари 2007 (EET)
- Просто е - регистриран си, имаш нужния стаж и брой редакции, можеш да гласуваш -- Григор Гачев 00:16, 3 февруари 2007 (EET)
- Да си регистриран и да имаш 10 редакции, по-просто - здраве му кажи. --Intery 13:31, 3 февруари 2007 (EET)
Какви гласувания какво мнозинство и какъв период на гласуване изискват
- Промени в правилата за гласуване:
- подкрепа от 3/4 от подадените гласове
- продължителност на гласуването поне 2 седмици
- Даване или отнемане на администраторски права:
- подкрепа от 2/3 от подадените гласове
- продължителност на гласуването поне 2 седмици
- Вземане на административни мерки срещу потребител (редактор):
- подкрепа от 2/3 от подадените гласове
- продължителност на гласуването поне 2 седмици
- Големи промени в системата категории:
- подкрепа от 51% от подадените гласове
- продължителност на гласуването поне 2 седмици
- Действия срещу обекти на уикито (напр. умишлено изключване на издателство, автор или произведение):
- подкрепа от 3/4 от подадените гласове
- продължителност на гласуването поне 2 седмици
- За -- Григор Гачев 00:33, 29 януари 2007 (EET)
- За --Intery 06:38, 29 януари 2007 (EET)
- За --k. 09:43, 29 януари 2007 (EET)
Правила за работа
Сегашните са отчасти изкопирани от Уикипедия, отчасти написани от мен. Подлагам ги на гласуване, каквито са в момента. (По-късно могат да бъдат допълвани; нека сега имаме от какво да тръгнем.)
- За -- Григор Гачев 00:33, 29 януари 2007 (EET)
- За --Intery 06:38, 29 януари 2007 (EET)
- За --k. 09:43, 29 януари 2007 (EET)
- За --Mandor 20:21, 2 февруари 2007 (EET)
Администратори и прочее
- Бюрократ: Григор Гачев
- За (това е леко като фарс) --Intery 06:38, 29 януари 2007 (EET)
- За --k. 09:43, 29 януари 2007 (EET)
- За (винаги съм смятал, че такива проекти трябва да имат "последна инстанция")--Mandor 20:27, 2 февруари 2007 (EET)
- Администратор: Спас Колев
- За -- Григор Гачев 00:33, 29 януари 2007 (EET)
- За --Intery 06:38, 29 януари 2007 (EET)
- За --k. 09:43, 29 януари 2007 (EET)
- Администратор: Intery
- За -- Григор Гачев 00:33, 29 януари 2007 (EET)
- За --k. 09:43, 29 януари 2007 (EET)
- За --В.Тодоров 19:33, 29 януари 2007 (EET)
- За (съдейки по досегашните й постижения и отделяно време - идеален избор)--Mandor 20:27, 2 февруари 2007 (EET)
- Администратор: Григор Гачев
- За --Intery 06:38, 29 януари 2007 (EET)
- За --k. 09:43, 29 януари 2007 (EET)
- За --В.Тодоров 19:33, 29 януари 2007 (EET)
- За (това вече е фарс, нали?)--Mandor 20:27, 2 февруари 2007 (EET)
- Не е. Ако ще сме демокрация, е най-нормално да ти откажат "изпълнителната власт", без значение кой си. -- Григор Гачев 00:16, 3 февруари 2007 (EET)