Редактиране на „Хорър“

Направо към: навигация, търсене

Внимание: Не сте влезли в системата. Ако направите редакция IP-адресът Ви ще бъде публично видим. Ако влезете или си създадете акаунт, редакциите Ви ще бъдат свързани с потребителското Ви име, заедно с други преимущества.

Редакцията може да бъде върната. Прегледайте долното сравнение и се уверете, че наистина искате да го направите. След това съхранете страницата, за да извършите връщането.
Текуща версия Вашият текст
Ред 1: Ред 1:
Според някои мнения, видът '''хорър''' (англ. horror) следва да се причисли към [[фантастика]]та. Много по-точно, обаче, е да се каже, че някои фантастични произведения могат да бъдат и хорър (т.е. да съдържат елементи на хорър), но не всяко хорър-произведение е фантастика. Този тип произведения целят да предизвикат точно определена емоция у читателите — ужас от контакта с непознати сили и същества. Тук главното е атмосферата и внушаването на определено усещане. Темите са, както класическите истории за духове, болка и страх от опасност и неизвестността, така и масовите убиства, ядрения холокост, гладът, геноцида, тероризма и т.н.
+
== ХОРЪР ==
  
Терминът „хорор“ (horror) за първи път е използван в пилотния брой на сп. „The Magazine of Fantasy“ (1949).
+
=== Дефиниция ===
  
Международната гилдия на писателите на хорър е основана през 1995 г. Наградата за хорър е „International Horror Guild Award“. Всяка година почитателите на хорър-литературата се събират на фестивал — „ДраконКон“.
+
Според някои мнения, видът хорър (horror) следва да се причисли към Ф. Много по-точно, обаче, е да се каже, че някои Ф произведения могат да бъдат и хорър (т.е. да съдържат елементи на хорър), но не всяко хорър-произведение е Ф. Този тип произведения целят да предизвикат точно определена емоция у читателите - ужас от контакта с непознати сили и същества. Тук главното е атмосферата и внушаването на определено усещане. Темите са, както класическите истории за духове, болка и страх от опасност и неизвестността, така и масовите убиства, ядрения холокост, гладът, геноцида, тероризма и т. н.
  
== Образците ==
+
Терминът “хорор” (horror) за първи път е използван в пилотния брой на сп.”The Magazine of Fantasy” (1949).
  
Сред класическите произведения се нареждат: „Франкенщайн“ (Мери Шели), „Дракула“ (Брам Стоукър), „Доктор Джекил и Мистър Хайд“ (Робърт Луис Стивънсън), „Гробище за домашни любимци“ (Стивън Кинг), тетралогията „Психо“ (Робърт Блох), серията „Книги на кръвта“ (Клайв Баркър)
+
Международната гилдия на писателите на хорър е основана през 1995 г. Наградата за хорър е “International Horror Guild Award”. Всяка година почитателите на хорър-литературата се събират на фестивал - “ДраконКон”.
  
Сред най-известните имена на автори на хорър се нареждат: Едгар Алън По, Хауърд Лъвкрафт, Стивън Кинг, Дийн Кунц, Чарлз Бъркин, Чарлз Грант, П. Елрод, Ричард Матисън, Рамзи Кемпбъл и др.
+
=== Образците ===
  
[[Категория:Жанрове]]
+
Сред класическите произведения се нареждат: “Франкенщайн” (М.Шели), “Дракула” (Бр.Стоукър), “Доктор Джекил и Мистър Хайд” (Р.Л.Стивънсън), “Гробище за домашни любимци” (Ст.Кинг), тетралогията “Психо” (Р.Блох), серията “Книги на кръвта” (Кл.Баркър)
 +
 
 +
Сред най-известните имена на автори на Х се нареждат: Е.А.По, Х.Ф.Лъвкрафт, Ст.Кинг, Д.Кунц, Ч.Бъркин, Ч.Грант, П.Елрод, Р.Матисън, Р.Кемпбъл и др.

Моля, обърнете внимание на това, че всички приноси към БГ-Фантастика се публикуват при условията на Лиценз за свободна документация на GNU 1.3 или по-нов (за подробности вижте БГ-Фантастика:Авторски права). Ако не сте съгласни вашата писмена работа да бъде променяна и разпространявана без ограничения, не я публикувайте.

Също потвърждавате, че вие сте написали материала или сте използвали свободни ресурсиобществено достояние или друг свободен източник. Ако сте ползвали чужди материали, за които имате разрешение, непременно посочете източника.

Не публикувайте произведения с авторски права без разрешение!
Отказ | Помощ за редактиране (отваря се в нов прозорец)