Разлика между версии на „Ян Бибиян (герой)“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
(+шаблон)
м (Описание)
Ред 17: Ред 17:
 
== Описание ==
 
== Описание ==
  
В първия роман Ян Бибиян е пакостливо хлапе, което изгубва главата си и получава вместо нея глава от пръст. За да върне своята, той преживява много премеждия.
+
В първия роман Ян Бибиян е пакостливо хлапе, което се сприятелява с дяволчето [[Фют]], изгубва главата си и получава вместо нея главата от пръст на глиненото момче [[Калчо]]. За да върне своята, той преживява много премеждия, пътува до подземните царства на дяволите и на магьосника Мирилайлай, освобождава пленената [[Лиана]] и разваля магията над [[Иа]], а в края на романа се връща променен и по-добър.
  
 
Във втория роман Ян Бибиян вече е млад мъж, който построява космическа ракета, с която пътува до Луната.
 
Във втория роман Ян Бибиян вече е млад мъж, който построява космическа ракета, с която пътува до Луната.

Версия от 17:55, 11 февруари 2007

Герой на: Елин Пелин
Поредица: Ян Бибиян
Характеристика:
Пълно име: Ян Бибиян
Поява в: "Ян Бибиян. Невероятните приключения на едно хлапе."
Участва и в: "Ян Бибиян на Луната"

Ян Бибиян e измислен герой от романите на Елин Пелин "Ян Бибиян. Невероятните приключения на едно хлапе." и "Ян Бибиян на Луната".

Описание

В първия роман Ян Бибиян е пакостливо хлапе, което се сприятелява с дяволчето Фют, изгубва главата си и получава вместо нея главата от пръст на глиненото момче Калчо. За да върне своята, той преживява много премеждия, пътува до подземните царства на дяволите и на магьосника Мирилайлай, освобождава пленената Лиана и разваля магията над Иа, а в края на романа се връща променен и по-добър.

Във втория роман Ян Бибиян вече е млад мъж, който построява космическа ракета, с която пътува до Луната.

Прототип

В първия роман Ян Бибиян вероятно е описан като "антимодел" за държането на едно дете. Във втория образът му е вероятно повлиян от увлеченията на писателя по техника, новини и открития.

Името на главния герой и романа хрумнали на Елин Пелин от детските думички на малкия му син Боян. Съпругата на писателя Стефана е свидетелствала, че авторът много харесал фразата, която 2-3-годишното му момченце си повтаряло непрекъснато. То обичало да си играе, като взимало вестник или някаква книга, отваряло ги и тъй като не можело да чете, се преструвало и си говорело само: “ян бибиян... ян бибиян... ян бибиян”.

Тази статия е мъниче. Можете да помогнете на Уикипедия, като я разширите. Просто щракнете на редактиране и добавете онова, което знаете.