Адриан Лазаровски
Адриан Лазаровски е писател на научна фантастика, хорър и психологически трилъри, преводач и журналист.
Съдържание
Биография
Роден е на 4 май 1976 година в гр. Варна. Завършил Българска филология в Софийски университет „Св. Кл. Охридски“, където защитава дипломна работа на тема „Преображенията на готическото в романа „1984“ от Джордж Оруел“.
Работи като преводач и редактор на свободна практика и има преведени над 30 книги от руски и английски език. Сред преведените от него автори са Владимир Набоков, Рей Бредбъри, Роалд Дал, Ричард Матисън, Робърт Блох, Лорд Дансени, Стивън Кинг. Съставител и преводач е на сборника разкази „Шепнещият в тъмнината“ на Хауърд Лъвкрафт и „Махалото на шестото време“ - стихове от Даниил Хармс. Работи и в областта на преводната детска литература.
Работил като музикален журналист в списанията „Хаос“ и „Нов Ритъм“, а понастоящем в изданието за праведна музика "Про-Рок", където е особено популярен със специфичния си стил на интервюиране. Сътрудничи на електронното издание за култура и изкуство Словеса предимно в областта на литературната, театралната и музикална критика.
Приноси към фантастиката
Негови авторски разкази присъстват в антологията с нова българска фантастика "Точка на пристигане" и първата българска фентъзи антология "Звяр незнаен". Има публикации в "Литературен вестник", "24 часа", "Кръг", "Върколак", "Софийски университет", "Зона F", "Фентъзи Фактор" и "Тера Фантастика". Пише предимно в областта на хоръра, фантастиката и психологическия трилър.
Награди и признания
- Трета награда в конкурса „Фантастика през 100 очи“ на издателство „Аргус“, за разказа „Езерото“.
Произведения
Фантастика
Разкази
- 2002 г. - „Сбъдващия мечти“
- 2006 г. - „Езерото“
Издания
На български език
Фантастика
Участие в съвместни издания
- 2002 г. - „Точка на пристигане“ (антология) - издателска къща „Квазар“
- „Сбъдващия мечти“ (разказ)
- 2006 г. - „Ведри хоризонти“ (антология) - издателство „Аргус“
- „Езерото“ (разказ)
Източници
- Тази статия включва текст от статията „Адриан Лазаровски“ в българоезичната Уикипедия.