Йордан Радичков
Йордан Димитров Радичков е български писател, драматург и сценарист.
Съдържание
Биография
Йордан Радичков е роден на 24 октомври 1929 г. в село Калиманица, близо до гр. Фердинанд (днес Монтана), което през 1984 г. е разрушено, защото е трябвало да бъде залято от язовир Огоста.
Завършва гимназия в Берковица през 1947 г. В продължение на няколко години се възстановява от заболяване от туберкулоза в санаториум в Искрец и в родното си село.
Работи като кореспондент (1951 г.) и редактор (1952 г.–1954 г.) във вестник „Народна младеж“, редактор във вестник „Вечерни новини“ (1954 - 1960 г.), в Българска кинематография (1960 – 1962 г.), като редактор и член на редакционната колегия на вестник „Литературен фронт“ (1962 – 1969 г.).
Радичков е съветник в Съвета за развитие на духовните ценности на обществото към Държавния съвет (1973 г. – 1986 г.) и заместник-председател на Съюза на българските писатели (1986 г. – 1989 г.).
Стил и особености
Стилът на писане на Йордан Радичков е специфичен. Класическите му произведения включват много етнографски елементи, местни диалектни думи, поверия и приказни герои. Трудно е да бъдат определени стилово - биха могли да бъдат приказка, фентъзи, магически реализъм... Повествованието е напълно свободно: разказът може да започне със средата на сюжета си.
Награди и признания
- През 2003 г. група български интелектуалци предприемат инициатива Йордан Радичков да бъде предложен за лауреат на Нобелова награда по литература. Планът се проваля поради смъртта на писателя в началото на 2004 г.
Любопитни факти
- Йордан Радичков е известен привърженик на ПФК Славия.
- През 1972 г. Йордан Радичков е сценарист на новогодишната програма на телевизията. Лафовете му от това предаване:
- „висим като паяци в неловко мълчание“
- „мамка му и прасе“
- „а какво да кажем ние с гайдите?“
- влязоха трайно в речта на българина.
Библиография
Фантастика
(Типичните за стила на Радичков произведения са третирани тук като някакъв вид фантастика - фентъзи, магически реализъм или нещо подобно.)
Разкази
- (година?) - „Верблюд“
Сборници (временен раздел)
- 1959 г. - „Сърцето бие за хората“ (сборник разкази)
- 1965 г. - „Свирепо настроение“ (сборник разкази)
- (година?) - „Ние, врабчетата“ (сборник разкази)
Пиеси
Източници
- Тази статия включва текст от статията „Йордан Радичков“ в българоезичната Уикипедия.
- Статията в Уикипедия е базирана на материал от Словото, използван с разрешение.