Игра на разум

От БГ-Фантастика
Версия от 19:52, 24 март 2013 на Deckard (беседа | приноси)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Игра на разум
Автор(и): Боян Калинов
Първо издание: 2006 г.
Жанр(ове): научна фантастика, киберпънк
Изкуство: литература
Вид: повест

„Игра на разум“ е повест в стил киберпънк от Боян Калинов.

Сюжет[редактиране]

 

Внимание: Материалът по-долу разкрива сюжета на произведението!

 

Парижкият кибердетектив Жул Петен разследва една странна смърт. Изглежда жертвата е убита в Нета - но защо шлемът за неврална връзка не я е предпазил? Опитите му да научи нещо чрез познати хакери срещат техния отказ. И той започва да се бои за увлечената си по игри в мрежата дъщеря.

По същото време двама софийски ученици са средновековни боляри във виртуална мрежова игра. Става обаче нещо странно - срещат могъщ противник, който не се подчинява на правилата й. Който изглежда непобедим, дори когато се обединяват с другите си врагове срещу него, и знае истинските им самоличности. Например че най-силният им бивш противник, сега съюзник, е всъщност момиче от Франция.

Детектив Петен е отвлечен от радикална ислямска секта, която се бори срещу упадъка на света, в който живее. С тяхна помощ той разбира, че в Нета се е появило нещо странно - зловещ изкуствен интелект, който убива хора. Оказва се, че интелектът е пригодил за свои цели няколко мощни сървъра по света. Сектата организира атентат, който да ги извади от строя. Петен участва във взривяването на един от тях и се измъква на косъм.

В средновековната игра децата разбират от противника си, че той сякаш страда от множествена личност - на моменти губи контрол върху себе си и се превръща в убиец. И когато това почти се случва пред тях, внезапно другата му „личност“ изчезва. Оказва се, че той е изкуствен интелект, разделен на „добра“ и „зла“ личност, и че сървърите, на които се намира „злата“ личност току-що са били унищожени.

 

Внимание: Край на разкриващата сюжета част.

 

Публикации[редактиране]

На български език[редактиране]

Самостоятелни издания[редактиране]