Разлика между версии на „БГ-Фантастика:Правила за наименование“

От БГ-Фантастика
Направо към: навигация, търсене
(last 1 revision(s) were spam)
(EEjaVkLmDCyDJnSLBCP)
Ред 1: Ред 1:
{{съкр|[[БГФ:ПН]]}}
+
http://www.cheaphealthinsurancequotes.net/ cheap health insurance 287 http://www.tophealthinsurers.com/ affordable health insurance 327299 http://www.car-insurance-guide.net/ classic car insurance peg http://www.getcheaphealthinsurance.net/ california health insurance pvjus
На тази страница са изложени някои приети правила за наименование на статии и картинки. Повечето са резултат на обсъждания, други са се наложили по навик. Самият списък не е нито изчерпателен, нито окончателен, като винаги можем да приемем по-добри варианти.
 
 
 
Както при повечето правила, тези също са ориентировъчни и ако смятате, че за дадена статия има по-добро решение, използвайте го.
 
 
 
== Имена на статии ==
 
 
 
Основната цел при избора на име на статия е то да бъде очевидно за всички. В много случаи статиите имат няколко възможни имена. Те се добавят чрез пренасочващи страници, където на първия ред се слага командата: <tt>#<i></i>виж [&#91;Избраното най-подходящо име]]</tt>. Правилата в тази секция се отнасят за избора на наименование на основната страница, съдържаща текста на статията.
 
 
 
=== Общи правила ===
 
 
 
Заглавията на статиите трябва да бъдат по възможност:
 
 
 
# '''кратки, но без съкращения'''
 
# '''нечленувани'''
 
# '''в единствено число'''
 
#* ''Изключения:''
 
#** етнически групи (например "българи")
 
# '''единствено името на обекта''', без титли и т.н.
 
#* ''Изключения:''
 
#** Ако обект с това име вече съществува, вижте по-долу „[[#Имена с повече от едно значение|Имена с повече от едно значение]]“ за инструкции
 
 
 
Общите правила не се прилагат за заглавия на книги, филми и други (например "Фантомът от Операта"),
 
както и за съществителни собствени имена (например "Скорците").
 
 
 
==== Използване на кавички ====
 
 
 
Кавички в името на статията не се използват - например статията за издателство "Христо Г. Данов" ще се нарича "Издателство Христо Г. Данов". Изключение е, когато кавичките са част от името на произведението, изданието и т.н., например "Операция "Зведен гост"".
 
 
 
==== Статии за автори (и изобщо за личности) ====
 
 
 
За статиите за автори се използват техните имена. Псевдонимите се поддържат, като се създават пренасочващи страници със съответното име, които сочат към основното име.
 
 
 
Когато авторът е по-известен с псевдоним, отколкото с име, основната статия може да е под псевдонима, а името да е пренасочваща страница.
 
 
 
При съвпадане на имена между автори, статиите им се именоват с използване и на бащино име или инициал, а ако това не е достатъчно - и с година на раждане. В този случай статията за общото име е пояснителна страница.
 
 
 
==== Статии за издателства ====
 
 
 
Статиите за издателства носят името на издателството, без кавички, и с думата "Издателство" преди него. Първата буква от името на издателството е главна, останалите - малки (освен ако съответната дума не е име). Ако е необходимо, след името на издателството се поставя в скоби пояснение. Например:
 
 
 
* Издателство Георги Бакалов
 
* Издателство Христо Г. Данов
 
* Издателство Нова светлина
 
* Издателство Народна младеж
 
 
 
==== Статии за периодични издания ====
 
 
 
Статиите носят името на периодичното издание, без кавички, и с думата "Списание", "Вестник" (или съответният друг тип на периодичното издание) преди него. Първата буква от името на изданието е главна, останалите - малки (освен ако съответната дума не е име). Ако е необходимо, след името на изданието се поставя в скоби пояснение. Например:
 
 
 
* Вестник Орбита
 
* Вестник за жената (тъй като името започва с "Вестник", се избягва излишно дублиране)
 
* Списание Златорог
 
* Списание Тера фантастика
 
 
 
==== Статии за поредици ====
 
 
 
Статиите за поредици носят името на поредицата, без кавички, и с думата "Поредица" преди него. Първата буква от името на поредицата е главна, останалите - малки (освен ако съответната дума не е име). При съвпадение на имената отзад се посочва в скоби името на издателството. Например:
 
 
 
* Поредица Библиотека Галактика
 
* Поредица Нова българска фантастика
 
* Поредица Библиотека Фантастика (издателство Отечество)
 
* Поредица Библиотека Фантастика (издателство Народна младеж)
 
 
 
Добра идея е списъците за книги в поредицата да са изнесени в отделна страница, разположена в именното пространство на издателството, и тя да се включва като шаблон където е необходимо. Например: "Издателство Аргус/Списъци/Нова българска фантастика".
 
 
 
==== Статии за произведения ====
 
 
 
Статията се кръщава с името на произведението.
 
 
 
Ако вече има статия с такова име, в името на новата статия се добавя отзад в скоби името на автора. Например статията за разказ "Космос" на Иван Петров би била наречена "Космос (Иван Петров)". Другата статия също се преименува подходящо, и под общото име се създава пояснителна страница.
 
 
 
Ако името на произведението съвпада с име на нещо друго (напр. поредица), вместо името на писателя може да се използва като пояснение предмеът. В този случай статиите биха се казвали "Космос (разказ)" и "Космос (поредица)".
 
 
 
При нужда тези техники на разграничаване могат да бъдат комбинирани, или (за предпочитане) да се премине към втория вариант на именуване.
 
 
 
==== Статии за издания ====
 
 
 
Наименоват се с името на изданието, като след него се добавят в скоби издателството (според името на статията за него), и годината на издаване. Например статия за издание (напр. книга) на име "Пътят на Икар", издадено през 1974 г. от издателство Христо Г. Данов, би се наричала: "Пътят на Икар (Издателство Христо Г. Данов, 1974)".
 
 
 
Ако изданието е брой на периодично издание (например списание), името на статията е името на статията за периодичното издание, последвано от пояснение в скоби, което съдържа годината (последвана от " г."), и, ако изданието не е единствено за година, броят (последван от " бр."), разделени със запетайка. Например: "Списание Тракия (1988 г., 4 бр.)".
 
 
 
==== Статии за клубове на любители на фантастиката ====
 
 
 
Наименоват се с името на клуба, без кавички, и с думата "Клуб" преди него. Първата буква от името на клуба е главна, останалите - малки (освен ако то не е име на човек, или герой или друг обект - тогава се изписва съгласно правилата за главни и малки букви в такова име). Примери:
 
 
 
* [[Клуб Приятели на бъдещето]]
 
* [[Клуб Иван Ефремов]]
 
* [[Клуб Аркадий и Борис Стругацки]]
 
 
 
==== Статии за конвенти (събирания) на любители на фантастиката ====
 
 
 
Наименоват се с името на събитието (ако е нужно - транслирано на български), без кавички, и с думата "Конвент" преди него. Първата буква от името на събирането е главна, останалите - малки (освен ако, подобно на имената за клубове, поредици и т.н., не е име на нещо друго - тогава се изписва съгласно правилата за главни и малки букви в такова име). Примери:
 
 
 
* [[Конвент Еврокон]]
 
* [[Конвент Уърлдкон]]
 
* [[Конвент Соцкон]]
 
 
 
==== Статии за дати, години, векове и числа ====
 
 
 
* Числата са запазени за статиите на годините, например "{{CURRENTYEAR}} г." (има интервал между годината и "г", след буквата "г" има точка).
 
* Датите се изписват по този начин: "{{CURRENTDAY}} {{CURRENTMONTHNAME}}".
 
* Имената на статиите за вековете са с арабски цифри и думата "век": "20 век". Има възможност да се създадат пренасочващи страници с римските цифри, например "XX век" (използва се латинската буква "хикс", а не кирилската "Х").
 
* Годините, десетилетията и вековете преди новата ера (преди Христа) се обозначават с "'''пр.н.е.'''" като по-неутрален: "1 век пр.н.е.", "73 пр.н.е." (има интервал след числото, а "пр.н.е." е без интервали).
 
 
 
== Имена на подстатии ==
 
 
 
Когато част от статия се наложи да бъде изнесена на отделна страница (например защото статията е станала твърде дълга), но продължава логически да е част от статията, тя се поставя в именното пространство на статията. Например, ако списъкът с произведенията и списъкът с изданията на писателя [[Светослав Минков]] бъдат изнесени в подстатии, имената им ще бъдат съответно [[Светослав Минков/Произведения]] и [[Светослав Минков/Издания]].
 
 
 
== Имена на файлове и картинки ==
 
 
 
Ето няколко препоръки за имената на картинките или други файлове:
 
* снимки на личности е добре да бъдат кръщавани с имената на личността, последвани от годината на правене на снимката - напр. "Ivan Petrov (2007).jpg"
 
* няма забрана да се качват файлове с имена на кирилица, но това би затруднило потребители, които нямат кирилизирани операционни системи;
 
* при файлове с имена на латиница е добре да се избягват "диакритични" знаци и букви с ударения, тъй като това би затруднило потребители, които имат кирилизирани операционни системи;
 
* ако името е чуждо и на съответния език се пише на латиница, се оставя в оригинал;
 
* ако името е българско, (например лични имена) вероятно най-подходящо е да се използват [http://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/C8CD992B-92AC-4DF0-81BA-4036A3916084/0/03_Pravilnik_BG_Dokumenti.pdf правилата за българските задгранични паспорти], утвърдени с акт на МС по [http://lex.bg/lexus.php?doc=2415&seq=2000 член 19] на Закона за българските документи за самоличност.
 
 
 
Както при повечето правила, тези също са ориентировъчни и ако смятате, че за дадена статия има по-добро решение, използвайте го.
 

Версия от 10:23, 17 август 2010

http://www.cheaphealthinsurancequotes.net/ cheap health insurance 287 http://www.tophealthinsurers.com/ affordable health insurance 327299 http://www.car-insurance-guide.net/ classic car insurance peg http://www.getcheaphealthinsurance.net/ california health insurance pvjus