БГ-Фантастика:Дискусионна страница
Към всяка статия в БГ-Фантастика съществува една дискусионна страница (беседа), на която може да се обсъжда съдържанието на основната статия. За да посетите тази страница, щракнете върху препратката Беседа или Дискусионна страница, намираща се в страничната лента, а също и най-горе или долу на дадена страница. Ако искате да отворите основната статия, когато сте на нейната дискусионна страница, щракнете върху Преглед на страница.
Забележка: в различните потребителски настройки на сайта препратката към дискусионната страница може да е с текст Беседа или Дискусионна страница.
Дискусионни страници към статиите
Дискусионните страници служат за обсъждане на статиите и тяхното подобряване, неутрализиране, енциклопедичност и фактологическа коректност.
Въпреки че почти винаги можете и трябва смело да редактирате статиите, понякога е добре да обсъдите някои спорни моменти с останалите редактори. Ако редакциите ви са дребни промени и подобрения, и смятате, че няма да срещнете принципно несъгласие от страна на останалите редактори, няма нужда да обсъждате тези промени. Ако обаче предлагате значителна промяна, преструктуриране, преименоване на статията, вероятно е добра идея предварително да го обсъдите с останалите редактори, като им оставите съобщение на дискусионната страница. Също можете да зададете въпроси относно източници, използвана литература, допълнителна информация или от какъвто и да било друг характер относно съдържанието на статията. Уикипедианците, които са редактирали дадена статия, забелязват всяка промяна по статията или нейната беседа с удебелен шрифт в последните промени и в списъка си за наблюдение, така че има голяма вероятност да ви отговорят веднага.
Ако без обсъждане направите промени, които някой друг редактор веднага отмени, има нужда да се обсъди, затова непременно обосновете редакциите си на беседата. Другият или другите редактори ще ви отговорят и ще можете да постигнете съгласие. Забележете, че в БГ-Фантастика основното правило е излагането на всички гледни точки, така че ако приложите достоверни и авторитетни източници към редакциите си, спорните гледни точки ще бъдат непременно отразени в статията.
Едно обсъждане на дискусионна страница изглежда по следния начин:
== Относно раздел История == Въпрос или предложение на редактор. --~~~~ (подпис) : Отговор на друг редактор, почва с ":", за да бъде отдръпнат вдясно. --~~~~ :: Отговор на втората реплика. --~~~~ : Отговор на първоначалното предложение. --~~~~
С двоеточие в началото на реда се отделят нишките на разговорите. Редакторите винаги се подписват след репликата си с две тиренца и четири знака тилда --~~~~
, което се превръща в тяхното потребителско име и датата на репликата (в горната помощна лента има бутон за подпис, с който командата се въвежда на мястото на курсора, както е показано на картинката).
Абсолютно неприемливо и противно на етикета се смята промяната на чужда реплика, така че не го правете. Ако стане случайно и по грешка, просто от историята на страницата възвърнете изчезналия текст. Единствена възможност е Премахване на лични нападки, но това може да се прави само от незамесени в обсъждането редактори.
Вижте също: Никакви лични нападки, Правила за поведение при конфликт, Успокойте се преди редакция на гореща тема и Препоръки и правила.
Организационни дискусионни страници
Съществуват дискусионни страници, на които се обсъжда не съдържанието на статиите, ами организацията на енциклопедията. Такива са например БГ-Фантастика:Разговори, БГ-Фантастика:Страници за изтриване, БГ-Фантастика:Избрани статии и други. Към всеки шаблон и към всяка категория също има прикачени беседи, отново с организационна цел.
- Вижте БГ-Фантастика:Портал за списък с организационни дискусионни страници.
Many many qluaity points there.
Източници
Тази статия е производна от: |
статията Уикипедия:Дискусионна страница в bg.wikipedia.org, към 30 ноември 2006, под Лиценз за свободна документация на ГНУ. |
Автори на оригинала: Borislav, 5ko, Gregg, Петко |